Libertin

22. 3. 2024 19:00, Plzeň

Typ akce
Divadlo
web
https://www.djkt.eu/
Místo
Divadlo J. K. Tyla: Velké divadlo
Smetanovy sady 16, Plzeň
zobrazit na mapě

Sarkastická historická hra z doby osvícení vypráví příběh Johna Wilmota, známého jako hrabě z Rochesteru, prohnaného a talentovaného rošťáka, který prožil svůj krátký a divoký život jako středověká rocková hvězda.

Coby přítel i postrach anglického krále Karla II. se proslavil zesměšňováním anglické šlechty a neustálým šokováním londýnské společnosti. John Wilmot byl zároveň lyrickým básnickým géniem, který si liboval v pornografii. Autor hry Stephen Jeffreys po pečlivém studiu historie vytvořil zcela moderní a přesvědčivou zpověď a portrét skandalisty, jehož cynismus je poprvé zmaten až ve chvíli, kdy se vážně zamiluje. Vztah s divadelní herečkou a následná zrada zvěstují začátek Johnova sestupu z opojných výšin společenské prestiže a jeho proměnu v lidskou trosku hledající své poslední vykoupení.

The Libertin (autor je podepsán i pod stejnojmenným filmovým scénářem s Johnny Deppem v titulní roli) nepoužívá šokující prostředky bezúčelně. Tématem rebelie a porušováním společenských tabu se snaží překonat společenský názor na to, co to doopravdy znamená být svobodným člověkem. Libertin je zároveň vrcholným představením hráče, který balancuje nad vlastní propastí, nad níž provádí svá salta mortale. Téma osudového setkání s dívkou, jež zazáří na jevišti, i královský patronát připomenou jiný slavný příběh: Zamilovaného Shakespeara.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články