Lukáš Horký: V tiché krajině pod Králickým Sněžníkem

24. 3. 2024 - 30. 6. 2024, Javorník

Typ akce
Výstava
web
https://www.georgshalle.cz
Místo
Tančírna v Račím údolí
Račí údolí, Javorník
zobrazit na mapě

Výstava černobílých fotografií inspirovaných příběhy knih předválečných autorů Wolfa Waldheima a Grete Kunz.

„Násilně přetrhané lidské kořeny a následné dosídlení po druhé světové válce zanechalo v krajině mezi Rychlebskými horami a Králickým Sněžníkem hlubokou jizvu. Když chodím po okolních kopcích a loukách, cítím, že tady pořád visí ve vzduchu něco z minulých časů. Jako nehmatatelný odkaz dávného života, který se odsud kdysi vytratil a teď se tady vznáší jako podzimní mlha. Neznalý poutník z daleka už může jen hádat, kam asi vedly staré cesty, proč na stráních leží hromady kamení a kdesi vysoko v lesích stojí zarostlá torza zdí…“ uvádí autor, který dokumentací této, dnes zapomenuté krajiny a vydáváním příběhů z ní připomíná, že zde kdysi lidé aktivně žili a inspirovali se jí ve své umělecké tvorbě.

Černobílé snímky zaznamenané na analogový filmový materiál jsou součástí již vydaných i připravovaných knižních titulů ediční řady Urle z nakladatelství Surbanz – Lesní růžička (vydáno 2021), Prokletí Lesního mlýna (v edičním plánu 2024) od Wolfa Waldheima a Cesta na půlnoční (vydáno 2023) od Grete Kunz. Oba němečtí autoři byli literárně činní v okolí Starého Města pod Sněžníkem.

Lukáš Horký: Vystudoval informatiku na Masarykově univerzitě v Brně a Institut tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Na brněnské Mendelově univerzitě přednášel Audiovizuální komunikaci a Digitální fotografii. Pracuje s fotografií, vizuálním uměním a videem samostatně, avšak ve své tvorbě stále častěji kombinuje jednotlivé disciplíny dohromady. V roce 1999 založil s kytaristou Davidem Kopřivou a bubeníkem Petrem Fucimanem hudební formaci Downbelow, se kterou vydal tři alba (Roadside Traveler – 2011, Other World – 2014, Decameron Locis – 2017). V roce 2016 napsal spolu s Davidem Kopřivou scénickou hudbu k taneční Inscenaci Mezizemí. V roce 2018 obdržel čestné uznání v soutěži Česká divadelní fotografie v kategorii – Inscenace / divadelně-performativní projekt – profesionálové. V rámci černobílého cyklu Moje město od roku 2008 systematicky zaznamenává proměny města Frýdek-Místek. Za tento soubor obdržel v roce 2019 čestné uznání v soutěži Slezská novinářská fotografie. Téma proměny postindustriální krajiny provází celou jeho dosavadní tvorbu – fotografuje také zaniklé obce v Sudetech a důsledky těžby uhlí na Karvinsku. Věnuje se převážně dlouhodobým projektům. Od jara 2017 píše obrazové lyrické deníkové záznamy ze svých toulek krajinou Jeseníků a Beskyd, které nazývá Příběh krajiny, v roce 2020 vycházejí knižně. V roce 2020 získal v Katovicích 2. místo v soutěži Fotografia Prasowa Śląska (Slezská novinářská fotografie) za soubor Příběh Krajiny – krajina uhlí, v roce 2021 byl oceněn 3. místem za soubor Ztracené město a v témže roce uspěl v mezinárodní soutěži průmyslové fotografie Foto Pein 13 pořádané w Rybniku-Chwałowicach. Během Covidové pandemie založil knižní nakladatelství Surbanz a edici Urle, která si klade za cíl objevovat zapomenuté německé autory z pohraničí. V komerčních realizacích kombinuje fotografii, grafiku, video i text dohromady. V domovském Frýdku-Místku buduje vizuální identitu Symfonickému orchestru, folklórnímu souboru Ostravica a je autorem grafické podoby festivalu Sweetsen fest. Vytvořil desítky divadelních, filmových, hudebních plakátů i obalů hudebních nosičů. Jako divadelní fotograf zaznamenal stovky inscenací. Obecně se snaží posouvat běžné věci jiným, netradičním směrem. Ve svém volném čase hraje basketbal za tým BK Frýdek-Místek.

Zahájení výstavy: V neděli 24. 3. 2024 od 15:00 proběhne koncert kapely Downbelow a kytaristy Petra Kružíka, který bude spojený s vernisáží výstavy. Během vernisáže proběhne také krátké čtení z knihy Lesní růžička. V rámci doprovodného programu výstavy v příštích týdnech se uskuteční rovněž komentovaná prohlídka a beseda s autory knih z dílny nakladatelství Surbanz.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články