Maggie Hannon

12. 6. 2024 10:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.damu.cz/cs
Místo
DAMU - Velký taneční sál
Karlova 26, Praha
zobrazit na mapě

Workshop s herečkou a divadelní tvůrkyní Maggie Hannon v rámci festivalu Zlomvaz 2024. Workshop je veden v anglickém jazyce bez tlumočení.

Text od Maggie Hannon:

Život umělce může být a často je nejistý. Proto začínáme v nejistotě. Mohu být dobrým umělcem a mít vše pod kontrolou? Možná. Velkým umělcem? Pravděpodobně ne. Jaký je rozdíl mezi kontrolou a uzemněním? Pravděpodobně to víte. Ale víte to doopravdy?

Teprve teď začínám ztělesněně vnímat, že je mezi nimi rozdíl. A byl to velmi pomalý proces, i když plný nádherných vhledů a radostí i temných depresí. Jedna skvělá irská herečka vypráví o černém psovi, který u ní pravidelně leží. Já mám zas kočku. Vidím jen její oči.

Ať tak či onak, přijďme s nějakým záměrem. Ať už je to pro vás cokoli – užívat si, učit se, nechat jít.

Věřím, že herectví (pro mě je herectví vášeň; jaká je ta vaše? Vložte ji sem) je snadné. A také velmi obtížné. To by řekl můj učitel zpěvu na DAMU. A je nekonečně hluboká radost nechat se unášet. V dobrém i zlém. Jeden můj kamarád herec přichází na každou zkoušku s úmyslem „být na hovno“. Já dávám přednost tomu, jak to vyjádřil Samuel Beckett: „Selži znovu. Selži lépe.“

Budeme se zabývat způsoby, jak se odpoutat a selhat lépe. Je to nikdy nekončící radostné hledání. Jak říká Helena Walsheová, skvělá irská učitelka, „úkolem je radost“.

Budeme zkoumat způsoby uzemnění. Podělím se o cvičení, která ovlivnila mou praxi. Vytvoříme několik improvizací z „ničeho“ a z podnětů, pozorování a otázek. Nedávno jsem v Dublinu viděla úžasné taneční divadelní představení „Tančí jako bomba“, které bylo postaveno na otázkách.

Začneme tam, kde jsme. A to, kde jsme, je v každém okamžiku jiné. Zjistíme, že jsme dost. První den se zaměříme na zkoumání sebe sama, ale ne izolovaně. Druhý den budeme „přemýšlet“ jako soubor nebo několik souborů.

Maggie Hannon:

Maggie je herečka a divadelní tvůrkyně, která pracuje na volné noze v Dublinu, Corku a Donegalu. V červnu 2018 získala magisterský titul v oboru autorské herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU) v Praze.

Její vášní je objevování málo známých místních příběhů a jejich sdílení prostřednictvím divadla, zpřítomňování klasických textů a sdílení dovedností. Ve své práci byla podpořena stipendii od The Arts Council of Ireland, Donegal County Council, An Grianán Theatre a The Arts Council NI prostřednictvím Echo Echo Dance Theatre Company.

Maggie je bilingvní v irštině a angličtině a od roku 2019 pravidelně účinkuje v pořadu Ros na Rún televizní stanice TG4. Právě dokončila natáčení nového šestidílného kriminálního dramatu bez názvu pro TG4 a BBC NI.

Praktické informace:

  • Student DAMU, který absolvuje oba dny tohoto workshopu, má nárok na 1 kredit.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články