Maniucha & Ksawery + Maja S.K. Ratkje & Stian Westerhus

10. 10. 2024 19:00, Hradec Králové

Typ akce
Koncert
web
https://www.klicperovodivadlo.cz/nase-sceny-556/
Místo
Studio Beseda
Mýtská 126, Hradec Králové
zobrazit na mapě

Dua Maniucha & Ksawery a Maja S.K. Ratkje & Stian Westerhus vystoupí v královehradeckém Studiu Beseda 10. října od 19:00 v rámci festivalu Jazz Goes to Town 2024.

Intimní konverzace.

Čtvrtek bude ve znamení duového formátu. Nejdříve se představí dvojice reprezentující hudbu regionu na Ukrajině, který byl v minulosti součástí Polska. Druhé duo je složené z hvězd norské soudobé scény a ve své tvorbě čerpá mimo jiné ze skandinávské salonní hudby 19. století.

Maniucha Bikont a Ksawery Wójciński tvoří duo, které vlastním originálním způsobem kombinuje jazzovou improvizaci s tradičními písněmi z oblasti bývalého Polska na území současné Ukrajiny. Ve svých skladbách evokují jaro, svatby, milostné písně, ukolébavky a zasazují je do příběhů mapujících koloběhy přírody a lidského života. Společně vyprávějí příběhy z různých dob a hudebních žánrů, čerpají z mnohaletých cest Maniuchy za ukrajinskými vesnickými zpěváky i z vlastní vzájemné hudební představivosti. Díky Ceně Polského národního rozhlasu a podpoře fanoušků nahráli své první album s názvem Oj borom, borom v březnu 2017. Maniucha & Ksawery při svých koncertech nejen zpívají a muzicírují, ale také připomínají příběhy a bajky spojené s jejich repertoárem.

Vystupující: Maniucha Bikont – zpěv, Ksawery Wójciński – kontrabas, zpěv

Maja S.K. Ratkje & Stian Westerhus jsou dva stěžejní hudebníci norské scény, kteří jsou obvykle spojováni s elektronikou, efektovými pedály, samplery, zesilovači a počítači. V rámci dua ovšem předvádějí svou hudbu pouze akusticky prostřednictvím varhan, houslí, akustické kytary a svých hlasů. Tento výraz v jejich podání asociuje jak Kristianii 19. století, tak salony norských imigrantů na Středozápadě. Při několika příležitostech, kdy se duo v minulosti představilo, byla odezva ohromující. Kritici používají termíny jako „jeden z rozhodně nejsilnějších hudebních momentů roku“. Podmanivý barevný svět zvuků smyčcových a drnkacích strun, měchů, starého dřeva a skřípajících pedálů varhan posluchače pohltí.

Vystupující: Maja S. K. Ratkje – zpěv, harmonium, housle, Stian Westerhus – zpěv, akustická kytara

Line-up:

  • 19:00 Maniucha & Ksawery – česká premiéra
  • 20:30 Maja S. K. Ratkje & Stian Westerhus – česká premiéra

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články