Martin Klapper & Roger Turner

10. 9. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://punctum.cz/
Místo
Punctum
Krásova 27, Praha
zobrazit na mapě

Martin Klapper a Roger Turner – uhrančivé spojení dvou výbušných sonických mikrostruktur, nepřetržitě a nečekaně proměnujících dynamiku od subtilního šramotu do hřmotného hluku.

Martin Klapper je český improvizátor, performer a multimediální umělec, žijící od osmdesátých let v Dánsku. Spolupracoval s mnoha špičkovými světovými hudebníky, např. s Johnem Butcherem, Derekem Bailey, Davey Williamsem, Stevem Beresfordem, Eugene Chadbournem, Raymondem Stridem, jeho experimentální filmy se promítaly na řadě evropských a amerických festivalech. Ve své tvorbě využívá zejména nekonvenční zdroje zvuku: mechanické a elektronické hračky, dětské hudební nástroje, recyklovanou spotřební elektroniku, diktafony, předměty z domácnosti a nástroje vlastní výroby.

Roger Turner patří bezpochyby k nejvýznamějším britským hudebníkům „improvising music“ od poloviny 70.let. Jeho hráčská virtuozita je stejně ohromující jako nepopsatelně zábavná a je znamenitou kombinaci eruptivní síly dokonale spojené s jemně vybroušenou přesností. Pracuje jako improvizující bubeník a perkusionista od počátku 70. let a spolupracuje v mnoha zavedených i ad hoc konfiguracích. Jeho sólová tvorba, práce s elektroakustickými soubory a písněmi s otevřenou formou, rozsáhlá práce s tanečními a vizuálními umělci plus specifické jazzové soubory přinesly spolupráci s nejzajímavějšími mezinárodními hudebníky a interprety od Annette Peacock po Phila Mintona, Cecil Tailora, Masahiko Satoha, Charlese Gayle, Lola Coxhilla, Dereka Baileyho, Otoma Yoshihide, Alana Silvu, Keitha Rowa, Josefa Nadje, Mina Tanaku, Toshinori Konda, Axela Dornera atd. atd. Absolvoval turné a koncerty po celém světě od Sydney po Arktidu, Tokio po Belfast, New York po Bejrút.

Duo Klapper-Turner nahrálo na pražské Deltě album Recent Croaks (ACTA), které bylo vhodnoceno časopisem Wire mezi nejlepšími nahrávkami roku 1998 a Derek Bailey je glosoval termínem: „velmi vynalézaví kolegové“.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články