Massimo Pupillo + Rouilleux

29. 2. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://punctum.cz/
Místo
Punctum
Krásova 27, Praha
zobrazit na mapě

Neúnavný kolaborátor a baskytarista Zu, Massimo Pupillo, představí sólový industrial dubový projekt Industrial Slave, doprovodí jej unikátní písničkář Rouilleux. Vedle sólových vystoupení proběhne také speciální společný set.

Tvorba Massima Pupilla už dávno přesáhla okruh vymezený jeho původní kapelou Zu. Vedle zběsilého jazz/noise/coru dnes jeho záběr obsahuje drone, volnou improvizaci i současnou klasiku, a to hlavně v bezpočtu kolaborací s lidmi od Thurstona Moora přes Davida Tibeta po Bon Ivera – nebo Cinder Sharp a Thighpaulsandrou, s nimiž v Tuzemsku odehrál památné koncerty. To, že v Punctu vystoupí sólově, je tak trochu vzácnost u příležitosti nové performance Industrial Slave inspirované stejnojmennou básní Johna Trudella, básníka a aktivisty z řad původních obyvatel Ameriky. Pupillo navazuje na klasiky industrialu a industriálního dubu, jako jsou Scorn, Clock DVA nebo Techno Animal, a aktualizuje jejich zvuk pro dobu „skenování QR kódů, aby bylo možné skenovat QR kódy“. Dystopickému námětu odpovídá zvuk, který osciluje v polohách masivní a masivnější. Drtivě houpající mamutí dub přitom dokreslují vrstevnaté plochy, které podobně jako u Jesu nebo Skullflower vytvářejí dojem dezolátního majestátu.

Rouilleux patří už od debutu Zugzwang k utajeným pokladům české scény. Projekt Luboše Rezka charakterizuje introvertní skladatelství prosté ambicí, které organicky zapojuje drone, hluk i fragmenty kytarových žánrů. Rouilleux se nikdy zcela nevzdává svobody amorfních forem, i tak ale jeho skladby fungují jako silné písně – za což vděčí schopnosti napsat silnou melodii, ale především mimořádnému hlasu a jeho naléhavosti s podtónem zoufalství. Aktuálně vyšla nahrávka The Fold, která představuje v řadě sestav fungující projekt v nejradikálnější poloze: 17minutový kus se z připravených fragmentů sestaví pokaždé jinak. Ultimátní volnost, která přesto zní organicky.

Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články