Měsíční kámen + debata

28. 2. 2024 20:00, Praha

Zuzana Lazarová
Typ akce
Divadlo
web
http://www.studiohrdinu.cz/
Místo
Studio Hrdinů
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

„Příběh chlapce, který nikdy nebyl“ je sondou do vnitřního světa osamělého anti-hrdiny, jehož osud určuje sexuální orientace i chybějící rodinné zázemí. Hlavním a vše prostupujícím motivem je však svoboda a nezávislost jedince, který svou „jinakost“ – islandsky hinsegin – přijímá jako přirozenost a dokáže žít jako autonomní lidská bytost, bez ohledu na hodnocení a soudy okolí. Reykjavík roku 1918, poslední rok první světové války. Islanďané slaví vítězství staletého boje o nezávislost, zároveň však vypuká epidemie španělské chřipky a vybuchuje sopka Katla. Otevírají se ovšem i první biografy, kde chlapec Máni (Měsíc) nachází útočiště a objevuje nejen svou vášeň k filmu, ale i dívku Sólu (Slunce), která nápadně připomíná nespoutanou a tajemnou Irmu Vep, hrdinku temné kriminální série Les vampires…

Česká adaptace stejnojmenného románu současného islandského autora Sjóna. Partnery projektu jsou Islandské centrum performativního umění Tjarnarbíó a Islandské národní sdružení sexuálních menšin Samtökin '78. Díky spolupráci těchto dvou institucí je zajištěno zázemí a prostor pro uvádění inscenace na Islandu a veškerý doprovodný program, především veřejné diskuze s publikem pod vedením Ásty Kristín Benediktsdóttir, literární vědkyně se specializací na islandskou moderní literaturu.

Po představení následuje debata organizovaná Skandinávským domem. Moderovat ji bude Helena Březinová, odbornice na severskou literaturu. Debaty se zúčastní Tereza Hof, Jan Cina a překladatelka a odbornice na islandskou literaturu Marta Bartošková.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články