Monika Načeva & kapela + vernisáž výstavy Hodiny tance

22. 9. 2024 15:00, Javorník

Typ akce
Koncert
web
https://www.georgshalle.cz
Místo
Tančírna v Račím údolí
Račí údolí, Javorník
zobrazit na mapě

Vernisáž výstavy Hodiny tance Kamily Ženaté a koncert Moniky Načevy s kapelou se uskuteční v Tančírně v Račím údolí 22. září 2024.

Hodiny tance – Výstava velkoformátových abstraktních maleb Kamily Ženaté

Kde se tančí a kdo tančí? Tančí se v dešti, tančí se pro radost, tančí malé děti, i listy na stromech tančí, zvlněná vodní hladina a stébla trávy… Svým způsobem tančí také planety a galaxie stejně jako subatomární částice… Tancem se vyjadřují emoce, vtělují se do různých postav, vypráví příběhy. Tančí se tanec života i tanec smrti. Tanec je symbolem neustálého pohybu, rotace. Hodiny tance nejsou jen rytmickými lekcemi, ale také životním časem ve všech jeho proměnách. V prostoru Tančírny v Račím údolí se odehrají Hodiny tance Kamily Ženaté: cyklus jejích nových obrazů je možné shlédnout od 22. září 2024 do 5. ledna 2025.

Kamila Ženatá vystudovala v letech 1973–1979 Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru profesora Ladislava Čepeláka. Její dílo nelze přiřadit k žádným skupinovým trendům tuzemské výtvarné scény posledních dekád. Její solitérní a zároveň intenzivně komunikativní umělecká výpověď charakterizuje nejen bohatství suverénně zvládnutých výrazových faset (grafika, malba, video, site-specific, instalace), ale především komplexní lidské a duchovní poselství. Svou tvorbou usiluje o poznání tajemství přírody i lidské duše: inspirována taoismem, psychoanalýzou, kvantovou fyzikou i psychedelickými prožitky zkoumá možnosti vyjádření nevyjádřitelného.

Jdem temným den – Koncert Moniky Načevy, Zdeňka Regál Jurčíka, Vojtěcha Procházky a Michala Kovala

Projekt jedné z nejvýraznějších osobností české hudební scény, Moniky Načevy, přináší zhudebnění básní umělců pronásledovaných minulým režimem z 60. – 80. let. Jako pokračování alba Zdivočelí koně z r. 2020, nyní nová deska Jdem temným dnem pokračuje v tomto duchu vedle básníků Pavla Zajíčka, Vladimíry Čerepkové, Šárky Smazalové a Věry Jirousové, doplněná novými básníky – Ivan Blatný, Jan Hanč a Egon Bondy, pod názvem Načeva. Toto album vyjde v říjnu 2024.

V kapele se Monice Načevě podařilo spojit hudebníky a zvukové alchymisty z opačných pólů české alternativní scény – na bicí nástroje Zdeněk Regál Jurčík (Lvmen, Tomáš Palucha, Priessnitz, Kafka band), na klávesy Vojtěch Procházka (Vertigo, Harpreet Bansal, Freetown Quartet, Mikoo, Sisa Feher, Talaqpo) a na basovou kytaru Michal Koval (Masomlejn, Dg 307, s Načevou nahrál album Nebe je rudý).

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články