My Underground

20. 2. 2024 18:00, Brno

Typ akce
Výstava
web
https://institut.pametnaroda.cz/brno/
Místo
Institut Paměti národa Brno
Radnická 10, Brno
zobrazit na mapě

Komponovaný večer na téma československého undergroundu a Charty 77. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu fotografické série Abbého Libánského nazvanou My underground. Ta v časosběru zachycuje význačné osobnosti české antisystémové kontrakultury 70. a 80. let.

Abbé Libánský je český fotograf a kurátor slavonické galerie Masna. Jakožto signatář Charty 77 je také součástí archivů Paměti národa. Součástí vernisáže bude i vystoupení Tomáše Hradila, zakládajícího člena projektu Universal Underground. Akce tak bude i lehkým warm-upem k vystoupení, které se odehraje o tři dny později 23. února v Sono Music Clubu.

V druhé části večera od 19 hodin proběhne další ze série filmových úterků. Film Charta 77 a pomoc ze severu vypráví o skandinávských dobrovolnících z let 1978–1989, kteří výrazně pomáhali československému disentu. „Československo byl pojem,“ hodnotí Frode Bakken, jeden za zakladatelů norského Fondu na podporu Charty 77. Skandinávci v sedmdesátých a osmdesátých letech dobře znali Československo oddělené v té době od Západu železnou oponou. Minimálně od 21. srpna 1968 o nich tamní veřejnost opravdu věděla a dávala to i najevo. Pořádaly se demonstrace proti sovětské okupaci, jezdili k nim novináři a psali reportáže, pořizovali rozhovory s disidenty, a dokonce nahrávali zakázané hudebníky. Z Československa se pašovaly rukopisy zakázaných autorů, do Československa pak knihy, ale i léky či vybavení neoficiálních tiskáren.

Po skončení bude následovat beseda s tvůrcem filmu, dokumentaristou, a koordinátorem mezinárodní spolupráce Paměti národa, Janem Blažkem.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články