Myslet filmem 2: Obraz kontra zvuk

30. 11. 2023 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Součástí večera bude debata se Sarou Pinheiro a Ondřejem Vavrečkou moderovaná Jiřím Angerem. Diskuse i úvody k oběma dílům budou v anglickém jazyce.

Coagula / Ondřej Vavrečka / ČR 2005–2007 / 16 min. / 16 mm / němý –Jediná a zásadní otázka filmového cyklu zní: „co je to film?“. Čtyři části zpochybňují všechny klíčové prvky v řetězci kinematografického procesu. „Šepsování plátna“ hovoří o plátně, „Promítač Adalbert Levý“ o promítači a promítačce, „A bez příměsi putuje“ o dichotomii negativního a pozitivního materiálu, o dichotomii světla v promítačce a tmy v kameře a „Do nekonečna klenák“ o realitě před filmovou kamerou. Filmová série Coagula je souhrou konceptuálních a strukturálních filmů a je silně inspirována alchymií – prací na Opus Magnum.

SLAM / Sara Pinheiro / ČR 2023 / 17 min. / DCP – SLAM (Sounds Like a Movie = Zní to jako film) vypráví dějiny a paměť filmového zvuku na individuální i kolektivní úrovni. Kompozice skáče od jednoho snímku k druhému v řetězci asociací, jež pohání buď zvuková stopa, nebo film jako takový. Zvuky odkrývají rozličné vrstvy porozumění: od materiality připomínající dobu, ve které filmy vznikly, až po proces přítomné poslechové zkušenosti. Instalace pracuje s tenkou hranicí mezi důvěrně známými filmovými momenty, osobními vzpomínkami a sonickým osvobozením z narativních omezení. SLAM je jak etudou o filmu, tak poctou zvukovému filmu, přičemž se doslova stává kinematografií pro uši.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články