O polednách

18. 6. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/
Místo
Venuše ve Švehlovce
Slavíkova 22, Praha
zobrazit na mapě

Groteskní óda na dlouhé kilometry napečených štrůdlů, zábavná hra na spravedlnost, jevištní pátrání po stopách lítosti i obskurní spiritistická seance, ve které defilují komunistický prokurátor, prominentní recitátorka, oběšená politička i dovedně ukryté svědomí. Zuzana Bydžovská v hlavní roli ženy, která svou minulost nechce vyvolávat, minulost ovšem vyvolává ji a žene k odpovědnosti.

„O polednách se přímo nad našimi hlavami vznáší bůh a nahlíží nám hluboko do duše,“ říká jedna z postav v inscenaci hry Jakuba Čermáka. Co se děje „hluboko v duších“ lidí, kteří se v padesátých letech podíleli na politických procesech, do vězení posílali nespravedlivě odsouzené jak na běžícím pásu a mnohé z nich odsoudili přímo k trestu smrti? Byli i jejich soudci jen součástkou v soukolí dějin? Co třeba Ludmila Brožová-Polednová, klíčová figura procesu s Miladou Horákovou?

Původně aspirantka herectví, pozdější dělnická prokurátorka se stává hlavní postavou inscenace, v níž jde sice o základní otázky provinění a trestu, ale taky o schopnost podívat se na dějiny s nadhledem a ironií.

Aby se nakonec všichni nezbláznili z otázek po spravedlnosti kdysi, dnes a jednou v budoucnu…

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články