Piano Potrvá: Yana + Mikuláš Tichý

29. 2. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.potrva.cz/
Místo
Potrvá
Srbská 2, Praha
zobrazit na mapě

V desátém ze série komorních koncertů Piano Potrvá se představí polská hudební skladatelka a pianistka Yana (Joanna Bieńkowska) a pražský pianista Mikuláš Tichý.

Yana
Instrumentalistka a skladatelka působící v polském Gdaňsku, kde vystudovala hru na housle na hudební akademii. Vystupovala již mnohokrát v Polsku i v zahraničí, a to jak sólově, tak s komorními soubory a orchestry. Yana vytváří hudbu, která kombinuje klasické nástroje: klavír, smyčce a elektroniku. V dubnu 2022 vydala své debutové album Solace. Nahrávka obsahuje minimalistické klavírní sólové skladby a meditativní dialogy mezi klavírem a smyčci. Zároveň obsahuje komplexní kompozice založené na elektronice a zvuku analogových syntezátorů. Celé toto spektrum nástrojů a aranžmá je odrazem umělcových hudebních preferencí, měnící se citlivosti, zkoumání a neustálého objevování nových textur. V březnu 2023 byla její píseň Stella de Oro vybrána do slavného playlistu Nilse Frahma Piano Day na Spotify. Yanaslavila tuto speciální událost koncertem v Catalyst Insitute ve Funkhausu vedle Sofi Paez a Rubina Henkela. Yana v současné době pracuje na novém albu a koncertuje v Polsku i v zahraničí.

Mikuláš Tichý
Bývalý student skladby na Konzervatoři Jana Deyla v Praze. Ve své tvorbě spojuje prvky klasické skladby s minimalismem skrze poetiku vlastního nazírání na svět. Ve svých instrumentálních skladbách tak vytváří snové krajiny pocitů i střízlivější rána každodennosti, dýchající svojí dynamikou a zemitostí, připomínající to, že hudba je esperantem lidských duší. Hudbu komponoval mj. k počítačové hře Her To Stay nebo k divadelní inscenaci Slávy dcery. Své debutové EP vydává na jaře 2024. Kromě vlastní autorské tvorby také tvoří v hudebním kapele Rach.

Cyklus Piano Potrvá vznikl za podpory Magistrátu hl. města Prahy a magazínu Fullmoon.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články