Pohyb

1. 3. 2024 18:00, Ostrava

Typ akce
Ve měste
Místo
Hb Dance
Gen. Janka 1157/3, Ostrava
zobrazit na mapě

Katarína Matúšová si pro účastníky na březen připravila 3 lekce komplexního pohybu. Její přístup je typický svou živelností, animalitou a testováním životaschopnosti lidského těla. Obsah lekcí vychází ze současných přístupů k tanci a metodou Fighting Monkeys Practice, kterou Katarína momentálně studuje pod vedením Jozefa Fručeka. Lekce jsou určeny všem, kteří chtějí objevovat a posouvat možnosti svého těla i mysli. Divadelním a tanečním profesionálům výrazně rozšíří pohybový repertoár, laikům a pohybovým nadšencům prohloubí vztah a komunikaci s vlastním tělem. Každá lekce bude zaměřena na jeden z níže přístupů, pro nejkomplexnější zážitek však doporučuje zúčastnit se všech tří.

Artikulace kloubů slouží jako pohybová hygiena a prevence proti zraněním. Účastníci se během ní detailně mapovat svoje tělo, poznávat jeho architekturu a testovat míru stresu na jejich klouby.
​Floor work zahrnuje aktivní práci těla ve vztahu k podlaze, rozvíjí koordinaci a pohybové vzorce a principy podporujících kvalitu pohybu na podlaze.
​Koordinace a rytmus těla pomocí rozvíjení prostoru mezi klouby a jejich vzájemného propojení. Prostřednictvím koordinace člověk testuje nejen strategie učení, ale také provokuje a zlepšuje schopnost být rytmický a koordinovaný v životě. Koordinací člověk stabilizuje vícesměrné síly v různých rovinách, zlepšuje kognitivní složitost a fyzickou únavu. Bez správné koordinace a rytmu se člověk nemůže pohybovat ve světě.
​Improvizace podporuje rozvíjení pohybového slovníku a kreativního myšlení. Prostřednictvím improvizace je člověk v neustálém procesu objevování toho, kým je, v neustálém procesu evoluce.
Pohybové hry/situace umožňují člověku zvládnout výzvy ve vztahu k vnějšímu prostředí. Učí člověka hledat řešení v dialogu, adaptovat se, objevovat.

Mgr. art. Katarína Matúšová je taneční pedagog, umělkyně a choreografka. Ve své pohybové a taneční praxi se věnuje výzkumu tréninkových metod a pohybových přístupů v oblasti současného tance, pohybu a tvorby. Absolvovala Vysokou školu múzických umění v Bratislavě. Své zkušenosti rozšířila studiem na Vysoké škole umění ve Vídni, absolvovala mezinárodní taneční program v New Yorku a také v portugalském Portu v Companhia Instavel, kde se věnovala studiu taneční kompozice a interpretace. Díky Fulbrightově stipendiu strávila 9 měsíců v Movement Research v New Yorku, kde se věnovala výzkumu současných přístupů k tělu, tanci a pohybu, a také srovnávala taneční vzdělávání v USA s domovskou zemí a evropskými trendy. Katarína je zakladatelkou a vedoucí osobností uměleckého kolektivu Move-you o.z., který se zaměřuje na autorskou tvorbu a vzdělávací programy v oblasti současného tanečního umění. V současné době rozvíjí a obohacuje své vzdělání prostřednictvím mentorship programu pod vedením Jozefa Fručeka (Fighting Monkeys, RootlessRoot), hledajíc univerzální fyzický jazyk aplikovatelný v pohybu, tanci a dalších sportovních disciplínách, který zlepší inteligenci a citlivost těla, stejně jako jeho fyzickou připravenost. Jako taneční pedagog působí na slovenských konzervatořích, a jako interpretka se objevila v divadelních projektech na Slovensku i v zahraničí. Momentálně se aktivně věnuje rozvoji vlastních autorských projektů ve spolupráci s dalšími uměleckými kolektivy a institucemi. Ráda cestuje, aby čerpala inspiraci, učila se a sdílela zkušenosti o životě, umění, pohybu a sportu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články