Point of Few

18. 2. 2024 15:00, Javorník

Typ akce
Koncert
web
https://www.georgshalle.cz
Místo
Tančírna v Račím údolí
Račí údolí, Javorník
zobrazit na mapě

Point of Few vystoupí v neděli 18. února v Tančírně v Račím údolí.

Point of Few je nové české instrumentální kvarteto organicky propojující světy moderního jazzu, populární a elektronické hudby. Najde se v ní klubová energie smíchaná s elektronickými zvuky, připomínající Donny McCaslin Quartet, ale také soundtrackové pasáže zvukových ploch, jaké je možné znát od Portico Quartetu nebo Badbadnotgood, melodičnost, jakou do jazzu přineslo Esbjorn Svensson Trio nebo v současnosti Gilad Hekselman, nebo rockovou energii ovlivněnou Radiohead. Charakteristické jsou dynamické, drobivé a neklidné beaty rytmicky čerpající ze všech zákoutí současné populární hudby, silné motivy a velký pestrý zvuk, ve kterém se prolínají čisté zvuky kytar a saxofonu s někdy i výrazně efektovanými.

Na svém prvním albu Open to Closeness (2022, Bivak Records) spolupracovali s newyorským klávesistou a producentem Jasonem Lindnerem, spolupracovníkem Davida Bowieho. Druhé album s názvem Peripheral People vyjde v září 2024, společně s originálními videoklipy, jak je u „Pointů“ charakteristické.

Kapela vznikla vroce 2019 a následné období silně ovlivněné pandemií využila k experimentování a hledání vlastní cesty, Po vydání video-EP Live Sessions a 2. místě v soutěži JazzFruit 2020 vydala v loňském roce vyzrálý a vyprofilovaný debut s názvem Open to Closeness. Na album si pozvala hosta té nejvyšší kvality, newyorského klávesistu, producenta a zvukového mága Jasona Lindnera, kterého je možné slyšet na posledním, ikonickém albu Davida Bowieho Blackstar, nebo třeba v kapelách Donny McCaslina a Marka Guiliany. Album vyšlo na CD i LP a bylo nominováno na Ceny Anděl 2023 v kategorii Jazz a také na Moravskoslezskou kulturní cenu Jantar v kategorii Populární hudba. Získalo pozitivní recenze v 8 evropských zemích, Británii i USA. K albu byly také natočeny dva v tomto žánru nevídané videoklipy. Název alba Open to Closeness nese i nehudební, environmentální a sociální téma:

„Jako společnost jsme se izolovali ve svých ulitách, ať už jsou to města, byty nebo auta, a myslíme si, že jsme na své okolí vyzráli, že jsme si ho podmanili, že se můžeme od jeho vlivu odstřihnout a že je nám bez něj lépe. Nyní však docházíme k tomu, že nám nakonec nezbývá než z těchto ulit opět vystoupit a najít nový vztah k okolí, nový způsob, jak s ním žít ve spojení a blízkosti.“

V souladu s touto myšlenkou je jedna ze skladeb věnována Davidu Attenboroughovi, další snící chobotnici, a pracují s ní i originální fotografie, které byly pro album pořízeny, stejně jako dva videoklipy, které byly zveřejněny (jeden hraný a jeden abstraktní, vizuální, oba v jazzovém světě velmi neobvyklé). Vznikl také originální udržitelný, zcela upcyklovaný designový merchandise. V neposlední řadě má album kvalitní zvuk a o mastering se postaral známý britský inženýr Peter Beckmann. Album bylo částečně financováno úspěšným crowdfundingem.

Point of Few jsou:

  • Petr Smékal – saxofon
  • Radim Přidal – kytara
  • Vlastimil Škoda – baskytara
  • Marek Antoňů – bicí

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články