Polední zvonění naživo

28. 4. 2024 10:30, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Štěpánská ulice - před budovou chrámu Svatého Štěpána
Štěpánská 534, Praha
zobrazit na mapě

Polední zvonění naživo s Prahou s očima dokořán.

Zvony svým tvarem lahodí oku a jejich odbíjení nesoucí se městem má dodnes zvláštní kouzlo. Pro předky však znamenaly daleko více – tlukot zvonu svolával věřící ke mši, oznamoval mimořádné společenské události i varoval před katastrofami.

Putování po novoměstských zvonicích bude zahájeno u kostela sv. Štěpána, místa s neuvěřitelnou historií sahající až do 10. století. Účastníci uvidí rotundu sv. Longina, dozví se o hřbitově poutníků a nahlédnou i do Štěpánské zvonice, která má zvon umístěn obráceně (jako v Kouřimi).

Poté navštíví místo bývalé kaple Božího Těla na Karlově náměstí, kdysi hlavního poutního místa Prahy. Každoročně druhý pátek po Neděli velikonoční sem putovali desetitisíce věřících, aby mohli spatřit svatováclavskou korunu, poklonit se ostatkům svatých a řadě relikvií shromažďovaných Karlem IV.

Nakonec se přesunou ke kostelu sv. Vojtěcha, kde nahlédnou do interiéru zvonice, dozví se o zde udržovaných tradicích, zažijí zvonění v podání zručných zvoníků a budou mít výjimečnou možnost fyzického dotyku zvonů.

Praktické informace:

  • Sraz: před kostelem sv. Štěpána, Štěpánská ulice
  • Délka: cca 2 hodiny
  • Konec: před kostelem sv. Vojtěcha, Vojtěšská ulice
  • Průvodce: Miroslav Křižan
  • Děti do 15 let zdarma.
  • Vycházka se koná za každého počasí.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články