Ponti / Mosty: performance Jiřího Knihy

7. 4. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://krajinouprilivu.cz/
Místo
Nová libeňská synagoga
Ludmilina 601/1, Praha
zobrazit na mapě

Umělecké uskupení third / space zve na druhé pražské uvedení výstavy ponti / mosty. Výstava projekcí, fotografií, grafik a zvuků vezme diváky na výlet do jiného času a světa. Ocitnou se v dávné minulosti na severu Itálie v údolí Valcamonica, které je dnes pokryté pravěkými kresbami.

Díky spolupráci spoluautorky výstavy Anety Fodorové s italským umělcem Robertem Retturou, zazní na výstavě básně ve třech jazycích – česky, italsky a dialektem Biennese. Výstavou diváky provede šaman z dávnověku, kterému propůjčil tělo herec Jiří Kniha. K tomu autor výstavy Lukáš Prokůpek dodává:

„Úsek historie, do kterého je výstava zasazena, je sám o sobě tak mlhavý, že nám to nedalo, a rozhodli jsme pro vlastní, na odbornících nezávislou interpretaci toho, čím symboly jsou a co znamenají. Použili jsme pro to odvěký nástroj pro cestování časem, představivost a hravost. Chceme tím zároveň návštěvníky pobídnout k vlastním představám o obrazech. Plný a bohatý svět šamana je zjevně zcela fiktivní a má pobídnout diváka, aby se také sám ponořil do světa, jež tyto obrazy vyvolají. Jinými slovy předkládáme mu tak naprosto zjevnou ale košatou lež, že by bylo s podivem, kdyby někomu z diváků nepřišla myšlenka, jaký asi skutečný příběh se za obrazy skrývá.”

Specifikum tohoto druhého pražského uvedení výstavy je spojení pravěkých modliteb s duchovním prostorem synagogy na Palmovce.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články