Portréty přízraků

23. 5. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Projekce ve spolupráci s filmovým festivalem Kino Brasil proběhne v Ponrepu 23. května. Úvodního slova se ujme Marie Barešová.

Portréty přízraků / Kleber Mendonça Filho / Brazílie, 2023 / 93 min. –Město Recife ležící na severovýchodě Brazílie zažilo stejně jako řada jiných po celém světě masový zánik kdysi populárních městských kin. (V portugalštině se užívá termín cinemas de rua, odlišující klasická jednosálová kina s vchodem z ulice od současných multikin, do kterých se vstupuje z interiéru obchodního domu.) Dnes povětšinou zaniklé budovy se nacházely v historickém centru města, které společně s objektivem kamery procházíme jako svého druhu archeologickou lokalitu odhalující znaky společnosti, které postupně vymizely. Centrum města jako takové tedy ve filmu figuruje jako hlavní postava, která je historickým a lidským prostorem nově nahlíženým skrze bývalé budovy kin. Ty naplňovaly svou funkci nejen jako místa promítání, ale také společenského setkávání. Jejich proměna proto současně reprezentuje probíhající celospolečenský vývoj.

Snímek Portréty přízraků kombinuje archivní materiály, pohyblivé obrazy, fotografie i osobní vzpomínky. Režisérův nostalgický pohled na jeho domovské město se ve filmu propojuje s osobně rovněž motivovanou prací jeho matky, která se věnovala metodě orální historie. Fascinující multidimenzionální cesta časem, zvukem, architekturou a hudbou se dočkala uvedení na řadě prestižních světových přehlídek včetně filmového festivalu v Cannes.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články