Pragueshorts: Mezinárodní soutěž 2

1. 3. 2024 21:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://kinoatlaspraha.cz/
Místo
Kino Atlas
Sokolovská 371/1, Praha
zobrazit na mapě

Letošní mezinárodní soutěž nabízí tradičně pestrou sestavu, obsahující sedmadvacet krátkých filmů z celého světa rozprostřených do pěti programových bloků. Vedle hraných a animovaných fikcí představí nově také krátké dokumenty. A ani letos nechybí výrazný český zástupce.

Pozoruhodná filmová esej Housenky, v níž se proplétá stesk, zapomenutá minulosti, složitá současnost i ženská témata, získala hlavní cenu na festivalu v Berlíně. Zlatou palmu z Cannes si ve stejném roce odnesl maďarský animovaný film, nezvykle otevřený a provokativní generační (auto)portrét s názvem 27. V Benátkách uvedená Bogotá Story je jemnou a velmi osobní momentkou z čísi paměti. Naopak globální téma masového turismu zpracovává ironickou formou španělský film Turistky, pojednávající o třech důchodkyních, které se rozhodly vyzkoušet to, na co celý život poslouchaly ódy, a totiž poznávací zájezd. Okouzlující švýcarský snímek Plody srdce pak svým rozložením několika vztahů do drobných fragmentů bourá klišé o tom, jak se ve filmu obvykle zobrazuje láska, a přináší svěží pohled na současné vztahy. Mezinárodní porota udělí jednomu z nich hlavní cenu spojenou s finanční odměnou 3000 eur a dvěma dalším zvláštní uznání.

Housenky / Michelle Kaserwany, Noel Kaserwany ú Francie, Libanon, 2023 / 30 min. – Asma a Sara přišly z Blízkého východu do Francie, kde shodu okolností pracují ve stejné restauraci v Lyonu. Obě je tíží trauma nuceného odchodu z rodné země. Zprvu k sobě přistupují s nedůvěrou, ale později zjistí, že je spojuje cosi, co se datuje hluboko do historie, kdy Lyon a jejich domovinu spojovala Hedvábná stezka.

27 / Flóra Anna Buda / Francie, Maďarsko, 2023 / 11 min. – Alice dnes slaví 27. narozeniny. I když ji to trochu ubíjí, stále bydlí u rodičů a z bezútěšné každodenní reality uniká do snů. Po psychedelické party na střeše továrny má ošklivou nehodu na kole. Bude to pro ni konečně impulsem k tomu, aby dospěla?

Bogotá Story / Esteban Pedraza / Kolumbie, USA, 2023 / 16 min. – Pilar je mladá matka z Bogoty, které se naskytne možnost odjet na pracovní stáž do Spojených států. Jejímu manželovi Alejandrovi se ale nikam nechce. Píše se rok 1992 a v Kolumbii bují násilí drogových gangů, vybuchují bomby nastražené v autech a výpadky elektrického proudu jsou na denním pořádku. Film sleduje Pilar a Alejandra s jejich rozdílnými přáními v nebezpečném a temném světě.

Turistky / Enrique Buleo / Španělsko, Francie, 2022 / 15 min. – Tři důchodkyně se vydávají na poznávací cestu autobusem po Evropě. Nedávno přišly o manžely a tak chtějí konečně začít žít. Celý život poslouchaly ódy na cestování, a tak se rozhodly vyzkoušet ho na vlastní kůži.

Plody srdce / Kim Allamand / Švýcarsko, 2023 / 20 min. – Letní večer ve městě. Lidé se vydávají do sluncem vyhřátých ulic. V knihovně se střetnou pohledy. Dva muži se baví o tom, kde se dá koupit láska. Dvojice se líbá. Ona ho kousne. Objeví se někdo další, přitažlivější. Dostaví se pochyby.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články