Pragueshorts: Mezinárodní soutěž 3

29. 2. 2024 19:15, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.kinopilotu.cz/
Místo
Kino Pilotů
Donská 19, Praha
zobrazit na mapě

Letošní mezinárodní soutěž nabízí tradičně pestrou sestavu, obsahující sedmadvacet krátkých filmů z celého světa, rozprostřených do pěti programových bloků. Vedle hraných a animovaných fikcí představí nově také krátké dokumenty. A ani letos nechybí výrazný český zástupce.

K čemu může vést snaha odkrýt všechna zákoutí myšlenek toho, s kým jste právě začali chodit, odhaluje nejlepší britský krátký animovaný film uplynulého roku Curiosa. Zvláštnímu fenoménu zvanému balknování se věnují surreálně laděné Prázdniny plné slunce, nominované na cenu Evropské filmové akademie. O brilantně komponované obrazy se opírá vizuálně podmanivý dokument Volání, sledující operátory tísňové linky, kteří den co den čelí složitým situacím, s nimiž se musejí nějak popasovat. Řecký film Průvod zachycuje s nevšední senzualitou a citlivostí spletitost vztahů a pocitů, tvořící svět party středoškoláků, kteří se poflakují jedním letním aténským dnem. Dánský vítěz festivalu v Locarnu s názvem Studie o empatii zpochybňuje v lehce ironickém tónu naši skutečnou schopnost empatie. A barvitá indonéská férie Basri a Salma si pohrává s tajemstvím manželského páru, jenž vlastní kolotoč stále obsypaný dětmi, ale vlastní děti nemá.

Basri a Salma v nekonečné komedii / Khozy Rizal / Indonésie 2023 / 15 min. – Manželé Basri a Salma provozují kolotoč odong odong. Každý den se starají o zábavu dětí z celého okolí. Vlastní děti stále nemají, i když se brali už před pěti lety. V čem by mohl být problém?

Curiosa / Tessa Moult-Milewska / Velká Británie 2022 / 10 min. – Film vypráví příběh příliš zvědavé Mary, která se poprvé vydává do bytu svého přítele. K jejímu překvapení v něm ale nejsou vůbec žádné osobní věci. Když se jí nedostane uspokojivého vysvětlení, rozhodne se vlézt příteli do hlavy.

Prázdniny plné slunce / Christian Avilés / Španělsko 2022 / 23 min. – Britští teenageři se vydávají na výlet na Baleáry, kam je láká slunce a teplé počasí. Snaží se nasát sluneční svit před návratem do své studené, zamračené domoviny. Surreální film o fenoménu zvaném balkónování, který v minulých letech vedl k tragickým nehodám mezi mládeží, převážně při cestách do Španělska.

Průvod / Michail Galanopoulos / Švýcarsko, Řecko 2022 / 23 min. – Sledujeme partu středoškoláků během jednoho dne, kdy se v Aténách koná vojenský průvod.

Studie o empatii / Hilke Rönnfeldt / Dánsko, Německo 2022 / 14 min. – Dana pozve k sobě domů na návštěvu studentku umění Penelope, aby společně pracovaly na divadelním představení. Návštěva se ale vyvine nečekaným směrem. Dana musí sebrat odvahu znovu se s Penelope setkat, aby pochopila, co se mezi nimi vlastně stalo.

Volání / Ming-Wei Chiang / Poslko 2022 / 18 min. – Na linku 112 volá každý den spousta lidí. Operátoři musejí řešit jak situace přicházející zvenku, tak situace v kanceláři, definovat si hranice a zvládnout své vlastní emoce.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články