Pragueshorts: Mezinárodní soutěž 4

1. 3. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://kinoatlaspraha.cz/
Místo
Kino Atlas
Sokolovská 371/1, Praha
zobrazit na mapě

Letošní mezinárodní soutěž nabízí tradičně pestrou sestavu, obsahující sedmadvacet krátkých filmů z celého světa rozprostřených do pěti programových bloků. Vedle hraných a animovaných fikcí představí nově také krátké dokumenty. A ani letos nechybí výrazný český zástupce.

Francouzský film Oyu se trpělivě vynořuje mezi oblaky páry a útržky rozhovorů ve veřejných lázních na japonském venkově poslední den v roce. Energickým komentářem k současnosti je naopak animovaný film Něco jako závěť, který začíná ukradením selfíček a pak už se jeho fantazie nezastaví před ničím. V kouzelně jemném a osobním animovaném film Zázrak se jeho hrdinka snaží užívat štěstí v péči all inclusiv, i když jí to její okolí právě neusnadňuje. Golden West Oscarem ověnčeného irského režisérského dua je brilantní hrou s žánrem, kořeněnou neobvyklou ústřední zápletkou a šokujícím finále. A na závěr divoká a drzá rakouská hudební tragikomedie o jednom neobvyklého flirtu Bye Bye, Bowser. Mezinárodní porota udělí jednomu z nich hlavní cenu spojenou s finanční odměnou 3000 eur a dvěma dalším zvláštní uznání.

Oyu / Atsushi Hirai / Francie, Japonsko, 2023, 21 min – Je poslední den v roce a na japonské město Tojama padá soumrak. Muž se vydává do městských lázní pro něco, co si tam zapomněl, ale nakonec se rozhodne zůstat a dopřát si horkou koupel.

Zázrak / Nienke Deutz / Belgie, Nizozemsko, Francie, 2023, 15 min – Zázrak je místo, kde věčně svítí slunce, kde se dá krásně odpočívat a kde je pořád spousta jídla. Jak se ale může člověk cítit dobře tam, kde je neustále konfrontován s tím, co sám nemá?

Zlatá horečka / Tom Berkeley, Ross White / Irsko, Velká Británie, 2022, 24 min – Píše se rok 1849. Dvě sestry utíkají před hladomorem z Irska do severního Walesu, kde chtějí v horách najít zlato. Blíží se ale zima, zlato nikde a jejich letité spory se radikálně vyhrocují.

Něco jako závěť / Stephen Vuillemin / Francie, 2023, 16 min – Mladá žena narazí na internetu na animace, které někdo vytvořil z jejích selfíček. Neznámá žena stejného jména se přizná, že ukradla její identitu. Smrt ale přijde rychleji než odpoveď na otázku proč?

Bye Bye, Bowser / Jasmin Baumgartner / Rakousko, 2023, 20 min – Lunu rozčiluje lhostejnost jejích umělecky založených přátel, a rozhodne se proto složit punkovou skladbu o Laugovi, dělníkovi, který pracuje přes ulici. Povede střet netečného světa bohatých a světa pracující třídy ke konci jejich vztahu?

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články