Příběhy Afriky: Sinais Particulares & Man Rec & Wo-Man

15. 6. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.divadloponec.cz
Místo
Ponec – divadlo pro tanec
Husitská 24a, Praha
zobrazit na mapě

V rámci jednoho večera bude mít divák možnost zažít tři unikátní taneční sóla původem afrických tanečníků. Živé choreografie otevírají otázky spojené s postavením mužů a žen ve společnosti a s kulturním odkazem, který si sebou jako jednotlivci nesou.

Amala Dianor poprvé navštíví Českou republiku se svým sólem Man Rec v doprovodu ženské adaptace Wo-Man v podání mladé tanečnice Nagaline Gomis. Oceňované sólo Sinais Particulares pak představí tanečnice a choreografka Mai Júli Machado.

Sinais Particulares
Každá mladá africká žena si s sebou nosí zvláštní břemeno, které ji doprovází do konce života. Právě s tímto kulturním a společenským břemenem se Mai Júli Machado ve svém sóle Sianis Particulares vypořádává. Upozorňuje na nerovné postavení afrických žen skrze autentický a hluboce emocionální tanec.

„Žádná dívka nechce být obětí. Ani zranitelná. Tak bojuje.“

Man Rec
Výchozím bodem pro sólo Man Rec je myšlenka složité povahy jednotlivce: jeho identity, jeho vztahu k ostatním a ke společnosti. V energickém přístupu ke všem různým formám tance, které byly součástí cesty původem senegalského tanečníka a choreografa, zkoumá Amala Dianor mnohočetné já, části sebe sama, které postupně a neúprosně odhaluje. „Man Rec“ znamená ve wolofštině (nigersko-konžský jazyk hojně rozšířený v Senegalu) „jen já“ – jeden tanečník zůstává sám na jevišti, aby čelil sám sobě i divákovi.

Wo-Man
V roce 2018 se Amala Dianor setkal s mladou tanečnicí Nagaline Gomis, která ho inspirovala k pozdější adaptaci sóla Man Rec. Wo-Man je pokračováním, jinou perspektivou, která nabízí odlišné napětí, vitalitu a sílu. Wo-Man je ženskou verzí „jen já“ a přináší další různorodé kulturní vlivy do původního mistrovského díla.

Představení obsahuje mluvené slovo v anglickém jazyce.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články