Prima

28. 4. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.divadloponec.cz
Místo
Ponec – divadlo pro tanec
Husitská 24a, Praha
zobrazit na mapě

Viktor Černický se v roli choreografa poprvé obrací k široké veřejnosti, aby zaujala své místo na jevišti. V dnešní době vzájemného odloučení se setkává pestrá skupina zástupců místní komunity a v dialogu s tanečníky zkoumá hranice mezi jednotlivcem a společenstvím. Prima nabízí způsob, jak sáhnout do neznáma a propojit se s druhým ve hře, kde se sdílený rytmus a individuální gesta stávají kolektivním jmenovatelem změny.

Prima radikálně popírá pojetí choreografie jako konečného tvaru. Osvobozuje pohyb a klade důraz na variabilitu, aby před zraky diváků vznikla pokaždé znovu. Účinkující z řad veřejnosti a profesionální tanečníci se společně noří do oceánu pohybu, jehož síla obrušuje žánrové vymezení tance a mění se ve vlnu čisté radosti z pohybu. Tak jako jsou příliv a odliv dvěma polaritami stejného fyzikálního jevu, být samým sebou a být součástí celku dává smysl jen ve vzájemné interakci.

Prima je taneční představení mnoha vrstev, v němž se životní zkušenost a umělecká expresivita setkávají v jediném elektrizujícím okamžiku. Z ticha se ozývá pokorná zvuková stopa – tep a dech, rezonance kroků, dotek rukou. Pro skupinu lidí s různorodými přístupy a zkušenostmi, kteří se v průběhu třídenního procesu zkoušení promění v jedinečné společenství, je každé představení první – vždy premiérové.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články