Radikalitou k uzdravení

5. 4. 2024 17:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.famu.cz/
Místo
FAMU
Smetanovo nábřeží 2, Praha
zobrazit na mapě

Komponovaný večer Radikalitou k uzdravení spojený s představením knihy Radical Film, Art and Digital Media for Societies in Turmoil z německého nakladatelství K.Verlag a projekcí filmu Andrey Culkové Žal žen.

Radical Film, Art and Digital Media for Societies in Turmoil: Jak mohou radikální filmové postupy pomoci pochopit rozpadající se svět? Mohou mít ozdravný účinek? Jak je možné udržet struktury solidarity v oblasti radikální mediální produkce ve společnosti procházející chaosem a transformací? A jak vypadá radikální kulturní praxe v době, jako je ta současná, kdy se zdá, že všude, kam se člověk obrátí, číhají ještě akutnější výzvy? Tento sborník vydaný berlínskou pobočkou International Radical Film Network, zkoumá postupy audiovizuální produkce, jenž reagují na podmínky současné doby a potýkají se s nimi. Příspěvky vytvořili filmoví tvůrci, umělci, aktivisté, ale i akademici a kritici, kteří sdílejí odhodlání experimentovat a trvají na pluralitním přehodnocování obrazu v radikálním filmu, umění a digitálních médiích.

Žal žen / Andrea Culková / Česko 2020 / 92 minut – Žal nad zničenou krajinou a ignorování životního prostředí se před 30 lety stalo jedním ze zdrojů Sametové revoluce. Brzy se Československo nadechlo nejen svobody, ale i čistějšího vzduchu. Po třech dekádách ale zase narůstá žal nad stavem klimatu, naráží na ignoranci a opět se mění v rebelii. Různá klimatická hnutí v poslední době změnila zápas na klimatickém hřišti vysláním silných emocí do útoku. A najednou se věci daly do pohybu. Film Žal žen není o statistikách a teplotních stupních, ale právě o emocích. Otevřeně zkoumá emoce, které vzbuzuje vidina blízkého kolapsu rovnováhy mezi planetou a lidmi. Je hlavně o ženách, protože ženy vnímají a prožívají ohrožení klimatickou změnou mnohdy naléhavěji než muži. Film ukazuje, jak se z této úzkosti rodí nové rebelky a rebelové.

Důležité informace: Projekce filmu proběhne v 17:00 v promítacím sále FAMU (Smetanovo nábř. 1012/2, 110 00 Staré Město) a následná prezentace knihy bude v 19:00 v knihkupectví ArtMap (Vojtěšská 196/18).

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články