Respect Festival Open Air 2025

14. 6. 2025 - 15. 6. 2025, Praha

Typ akce
Festival
Místo
Ostrov Štvanice
Ostrov Štvanice, Praha
zobrazit na mapě

Respect Festival je významná tuzemská celoroční přehlídka world music. V rámci programu 28. ročníku opět návštěvníci uslyší tu nejpestřejší směs, kterou nikde jinde neuslyší, od mizejících tradic po současné globální fúze, od veteránů žánru po horké novinky, od nakažlivě taneční hudby po experiment a jazz. Vystoupí hudebníci z Indonésie, Taiwanu, Venezuely, Bolívie, Brazílie, Nizozemí, Francie, Řecka, Norska, Velké Británie, Itálie, USA, Mali, Malawi a Jihoafrické republiky. Program festivalu nabízí koncerty během celého roku, jeho vyvrcholením bude 14. a 15. června dvoudenní Open Air přehlídka na ostrově Štvanice. Respect Festival je věnován Karlu Schwarzenbergovi, který stál u jeho zrodu. Tvůrcem letošního vizuálu je opět František Skála.

Na Open Airu 14.-15. června na ostrově Štvanice vystoupí muzikanti z 15 zemí světa. Spoluhráč velikánů jako Archie Shepp, Dizzy Gillespie, Don Cherry, Stevie Wonder a jazzový veterán Kahil El’Zabar a jeho Ethnic Heritage Ensemble přijíždí s jedinečnou fúzí jazzové avantgardy a polyrytmických groovů západní Afriky. Britsko-italské duo Justin Adams & Mauro Durante představí nový projekt Sweet Release s unikátním spojením jihoitalských hudebních tradic s pouštním blues, americkým blues a rockovou hudbou. Ačkoliv Justin Adams na Respectu vystupuje téměř pravidelně, pokaždé přijíždí se zbrusu novým repertoárem a Sweet Release patří bezesporu mezi nejlepší nahrávky poslední doby.

Mali bude na festivalu reprezentováno hned dvěma kapelami. Al Bilali Soudan hrají na elektrifikované původní africké nástroje. Ve srovnání s nimi jsou Tinariwen pop, Tamikrest uhlazení a Tartit slaďák, píše kritika. Bezesporu nejsyrovější elektrifikovaní Tuarégové, které posluchači kdy slyšeli. Bassekou Kouoyate, virtuos na ngoni, které je předchůdcem dnešního benja, spolupracoval s Bélou Fleckem, Kronos Quartetem i Damonem Albarnem. S Taj Mahalem natočil průlomové album Kulanjan. Spolu se zpěvačkou Amy Sacko čerpají z těch nejhlubších kořenů západoafrické tradice. Interprety z afrického kontinentu uzavírá Madalitso Band z Malawi s euforickou hudbou stojící na odzbrojující jednoduchosti, hranou na kytaru s robustními strunami z motocyklových brzdových lanek, jednostrunný dvoumetrový nástroj babatone a buben, do kterého kytarista buší chodidly.

Mari Boine reprezentuje hudbu původních obyvatel evropského Severu, tedy Sámů, dříve známých jako Laponci. Její písně dodaly aktuální obsah pojmům jako je šamanství či severské pohanské rituály. Pečlivě vyvážené propojení unikátních tradičních sardinských polyfonií zazní v podání pětičlenného sboru Tenore Murales de Orgosolo ve společném projektu s experimentátorem Paolem Angelim, hráčem na preparovanou sardinskou kytaru vlastní konstrukce. Propojením osmičlenného balijského gamelanu s Wassimem Halalem, francouzsko-libanonským mistrovským hráčem na darbuku, vznikl hlavolam zvonivých rytmů, v němž se unikátní zvuk gamelanu prolíná s rytmy Turecka i blízkého východu v podání mezinárodní sestavy usazené ve Francii Polyphème – Wassim Halal & Gamelan Puspawarna.

Ibelisse Guardia Ferragutti & Frank Rosaly‘s MESTIZX je mezinárodní amsterodamský pětičlenný projekt světově vyhledávaného bubeníka Franka Rosalyho (mj. Meral Polat) a zpěvačky a bolívijské multimediální performerky Ibelisse Guardia Ferragutti, kde se jihoamerická tradiční hudba potkává s avantgardou, punkem, elektronikou i minimalismem. Francouzsko-řecká kapela Deli Teli se vrací do dob, kdy řecká tradiční hudba procházela transformací. Do hry vstupovaly elektrické nástroje – kvílející elektrifikované bouzouki i klávesy Farfisa a s nimi revoluční estetika řecké hudební generace 60. let. Výbušný koktejl tradičního tsifteteli a rock’n’rollu, který rozpaloval aténské taverny.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články