Romanovská Tichý Hrubý + HotPotFree

16. 5. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://citarna.unijazz.cz
Místo
Čítárna Unijazz
Husitská 42/22, Praha
zobrazit na mapě

Trio Romanovská Tichý Hrubý a sextet HotPotFree vystoupí 16. května 2024 v Čítárně Unijazz.

Trio RTH hraje ve složení Anna Romanovská Fliegerová housle a koto, Petr Tichý kontrabas a Michal Hrubý klarinety, saxofon a flétna. Trio se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž Anna hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, se svým multižánrovým přístupem k hudbě přiznává i své kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Michal Hrubý a jeho punkově folklórní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

V sextetu HotPotFree se sešli tři čeští a tři němečtí muzikanti, kteří se seznámili v roce 2023 na festivalu v Boskovicích. Samostatně tato tria hrají již delší dobu a obě se věnují především volné improvizaci. Právě v tomto přístupu našli vzájemné porozumění a vznikl nápad na dlouhodobější spolupráci. Jedinečné nástrojové složení se doplňuje a umožňuje pestrou paletu zvuků a hudebních stylizací. Sexteto tvoří houslistka a hráčka na koto Anna Romanovská, cellistka Sabine Grünerová, pianistka Anne-Kathrin Waglerová, klarinetista, flétnista a saxofonista Michal Hrubý, kontrabasista Petr Tichý a bubeník Matthias Macht.

Název HotPotFree volně symbolizuje přístup muzikantů k tvorbě, tedy smíchat mnoho ingrediencí v jednom hrnci, promíchat je dokupy a udělat z nich celistvý kus. Účinkují: Anna Romanovská (housle, koto), Sabine Grüner (violoncello), Anne-Kathrin Wagler (klavír), Michal Hrubý (klarinety, saxofon), Petr Tichý (kontrabas), Matthias Macht (bicí, perkuse).

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články