S výhledem na Botič

18. 2. 2024 14:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Tramvajová zastávka Jana Masaryka
Francouzská, Praha
zobrazit na mapě

Komentovaná procházka s Prahou očima dokořán.

Od 14. století byly na východ od pražských hradeb vysazovány vinice. Vznikaly na nich usedlosti, mezi kterými vedly cesty. Z více jak třiceti usedlostí zbyla do dnešní doby jen jedna, je to Vondračka, kolem které při vycházce také projdeme.

Od přelomu 18. a 19. století se dnešní Vinohrady stávají velmi oblíbeným a vyhledávaným místem odpočinku a zábavy. Za hradbami byly otevírány rozsáhlé veřejné zahrady. Mezi největší z nich patřily Wimmerovy sady, které sahaly podél upravených cest až do Vršovic. Bloková zástavba vyrůstala podle přesného regulačního plánu od 70. let 19. století. V plánu také byly vytyčeny prostory pro vilové čtvrtě.

Při vycházce půjdou účastníci na hranici vil a nejstarších činžovních domů. Ukážou si, kde v Praze začínal František Maršner se svojí ženou Albínou vyrábět orientální cukrovinky a vyhlášenou šunku Antonín Chmel. Seznámí se bratry Fričovými, jejichž vášeň pro astronomie vrcholila založením hvězdárny Ondřejov. Už bohužel neuvidí vilu Jindřicha Waldese s rozsáhlou obrazárnu, ale alespoň si připomenou, kde stála. Představí si i další zajímavé osobnosti – Jana Masaryka, Jindřicha Plachtu, Vojtěcha Šafaříka. Vycházku ukončí u kaple Svaté Rodiny, která je úplně nejstarší stavbou zachovanou na Vinohradech.

Praktické informace:

  • Sraz: na zastávce MHD Jana Masaryka (ve směru do Vršovic)
  • Délka vycházky: cca 2,5 hodiny (asi 2,5 km)
  • Konec: v blízkosti zastávky MHD Nuselské schody
  • Průvodce: Stanislava Micková

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články