Samurajské komedie

10. 4. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Divadlo
web
http://www.provazek.cz
Místo
Divadlo Husa na provázku
Zelný Trh 9, Brno
zobrazit na mapě

Společné vystoupení kjótské herce Šigejamy Motohika a brněnského souboru Divadlo Kjógen. Večer 3 tradičních japonských komedií kjógen: Velké prádlo ve dvojjazyčném provedení, Zloděj melounů a Bůh Nió v češtině. Hrají herci Divadla Kjógen a hosté Šigejama Motohiko a Wakasugi Naoto.

Divadlo Kjógen vzniklo z podnětu českého dramatika, režiséra a mima Huberta Krejčího, předního představitele kjótské tradiční školy Ókura a nositele japonského nejvyššího kulturního ocenění „Žijící národní poklad“ mistra Šigejamy Šimeho, a japanologa Ondřeje Hýbla. DK je unikátní divadelní seskupení, které vychází z dlouhodobé vzájemné spolupráce mezi českými a japonskými divadelníky a žánru kjógen se na profesionální úrovni věnuje již více než 20 let. Soubor má na repertoáru přes 20 her. V roce 2016 získalo Divadlo Kjógen prestižní ocenění Saikašó, udělované divadelním instituem Nogami Noh Theatre Institute při tokijské univerzitě Hósei.

Žánr kjógen – V doslovném překladu znaků nese význam „bláznivá slova“. Jedná se o japonský komediální žánr, který vznikl v průběhu 14. století jako mezihra vážného divadla nó (dokonalé umění). Žánr původně cílil na obecenstvo z řad samurajské šlechty. Nutnost pobavit a rozesmát kultivované a vysoce vzdělané obecenstvo tak vedla k vzniku specifického, vysoce politicky korektního, ale zároveň velmi inteligentního humoru, který si na mušku bere univerzální lidské poklesky a nedokonalost člověka obecně.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články