Schwarzenberský palác – baroko

25. 11. 2023 15:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.ngprague.cz/
Místo
Národní galerie Praha - u pokladen
Staroměstské náměstí 12, Praha
zobrazit na mapě

Expozice Staří mistři, kterou umístila Národní galerie v Praze do krásného renesančního Schwarzenberského paláce, zahrnuje četná díla barokních malířů a sochařů, kteří tvořili v českých zemích i v jiných evropských uměleckých centrech v 17. a v první polovině 18. století. Právě tomuto plodnému tvůrčímu období je věnována tato vycházka.

Skutečným klenotem je jediné Rembrandtovo dílo na území České republiky – světoznámý obraz Učenec ve studovně. Nová cenná díla vznikala v období baroka pro výzdobu chrámů a klášterů; v expozici uvidí návštěvníci oltářní obrazy českých mistrů – například Karla Škréty – a také Umučení sv. Tomáše objednané pro malostranský kostel zasvěcený tomuto světci u Petra Paula Rubense. V bývalé palácové kapli je možné obdivovat působivou dřevořezbu zpodobňující ukřižovaného Krista od Matyáše Bernarda Brauna, na niž ze stěny hledí dobové portréty šlechticů i umělců, včetně autoportrétů Petra Brandla, Jana Kupeckého a Václava Vavřince Reinera. Prostřednictvím průhledu je s expozicí propojen mariánský sloup na Hradčanském náměstí. V období baroka se rozvíjela i krajinomalba a tvorba zátiší; i tyto žánry jsou v expozici významně zastoupeny.

Praktické informace:

  • Délka: přibližně 1,5 hodiny
  • Sraz: u pokladny Národní galerie
  • Vycházka končí v expozici, kdy po komentované prohlídce bude čas na individuální zastavení u jednotlivých uměleckých děl.
  • Průvodce: Alexandra Brabcová
  • Děti do 15 let mají vstup zdarma.
  • Pro vstup do sbírkové expozice je třeba uhradit vstupné – základní cena je Kč 220, snížené vstupné Kč 120 platí např. pro seniory 65+. Pro návštěvníky mladší 26 let je vstup zdarma.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články