Sdílením příběhů k empatii

19. 9. 2024 10:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.dox.cz/cs/
Místo
DOX Centrum současného umění - budova B1 v prostoru studia
Poupětova 1, Praha
zobrazit na mapě

Seminář pro knihovníky/ce a učitele/ky v rámci festivalu FALL a k výstavě Kafkaesque.

První část semináře bude prezentovat mezinárodní projekt Narrative 4. Lektoři z Irska představí unikátní metodiku sdílení příběhů, pomocí níž se daří na desítkách škol v Irsku rozvíjet empatii a další dovednosti. Metodiku si poté mohou účastníci/ce vyzkoušet přímo na workshopu s názvem Během příběhu. Cílem semináře je inspirovat k využití metodiky v rámci vlastních programů pro skupiny dětí i dospělých. Přednáška je tlumočena z anglického jazyka, workshop proběhne v českém jazyce.

Vyprávění, tak jak s ním pracuje mezinárodní projekt Narrative 4 a vzdělávací programy z linie Příběhem Centra DOX, umožňuje zažít sdílení příběhů s druhým člověkem způsobem, který vypadá na první pohled jednoduše – naslouchat a převyprávět. A právě v jednoduchosti je tu síla. Colum McCann, světoznámý irský spisovatel a zakladatel N4, tento koncept pojmenoval „radikální empatie“ a pomáhá najít porozumění všude tam, kde lidé prožívají život jinak a vidí svět z jiné stránky.

Základem zážitkového programu jsou vlastní autentické příběhy účastníků, přičemž autenticita je zásadní. Osobní příběh by měl být na téma „proměna“ a maximálně 4–5 minut dlouhý. A protože je určený ke sdílení, každý účastník se může rozhodnout, zda zvolí příběh smutný, veselý, závažný, nebo odlehčený. Krátký osobní příběh si účastníci připraví předem.

Možnost vidět věci z jiné perspektivy se ukazuje obohacující na všech úrovních. V tomto programu se účastníci budou tedy vztahovat i ke světu současného umění – využijí umělecká díla z výstavy Kafkaesque.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články