Skupina 7

8. 11. 2024 - 16. 2. 2025, Liberec

Typ akce
Výstava
web
http://www.ogl.cz
Místo
Galerie Lázně
Masarykova 723/14, Liberec
zobrazit na mapě

Výstava s názvem Skupina 7, která uvede díla stejnojmenného uskupení, proběhne od 8. 11. 2024 do 2. 3. 2025 v Galerii Lázně.

Umělecká tvůrčí Skupina 7 je libereckým fenoménem. V roce 1959 se sešlo sedm mužů, umělců různých výtvarných oborů a žánrů. Umělce nespojovalo žádné společné téma, jen přátelství a touha svobodně tvořit a vystavovat. Mezi zakládající členy patřili sochař Jiří Seifert, malíři Vladimír Komárek a Josef Hýsek, textilní výtvarník Vladimír Křečan, grafik Vladimír Sobolevič, malíř a pedagog Jiří David a průmyslový výtvarník, malíř a ilustrátor Miloslav Jágr. K nim se o rok později připojili i malíř, grafik a pedagog Pavel Šulc a sklářský výtvarník Ladislav Oliva. Přesto, že již jen o rok později počet členů skupiny překročil magickou sedmičku, v názvu byla ponechána, a tak nadále vystavovali pod jménem Skupina 7.

O rok dříve, v roce 1958, nastupuje do Oblastní galerie Liberec mladá historička umění Hana Seifertová, v Liberci se usazuje i se svým manželem, sochařem Jiřím Seifertem. Často vzpomíná na sešlé a šedivé město, které se ještě nestačilo plně zotavit z převalivší se válečné vlny a kompletní výměny obyvatelstva. Město, které se na příštích 12 let stává jejich novým domovem. Vzpomíná ale i na to, že zde vládla nesrovnatelně větší svoboda než v Praze. Hana Seifertová tak mohla uspořádat výstavu i umělcům, kteří by v Praze neprošli schvalovacím procesem. V Liberci tak mohly být uspořádány výstavy takových osobností jakými byli Vladimír Boudník, Mikuláš Medek, Jiří Kolář, Jiří John či Adriena Šimotová (a mnoho jiných) a zároveň o jejich díla obohacovala galerijní sbírku. Díky její systematické akviziční politice má liberecká galerie rozsáhlou sbírku moderního českého výtvarného umění.

A v této atmosféře vzniká i Skupina 7. Až do roku 1967 pořádá svou každoroční výstavu v Severočeském muzeu v Liberci, v sále, který dodnes nese jméno Sedma. Jednotliví členové skupiny vystavují i samostatně, nebo v rámci skupinových výstav organizovaných pod hlavičkou Svazu československých výtvarných umělců v Oblastní galerii Liberec. Kromě libereckých výstav prezentovala skupina svou tvorbu i v Praze, Děčíně, Brně, či Olomouci. Celkem se podařilo realizovat 11 výstav. Poslední byla uspořádána na přelomu let 1966 a 1967 v prostorách Severočeského muzea. Důvodem konce skupiny tedy nemohou být politické události roku 1968. Aktivní činnost skupiny skončila jaksi samovolně, vyčerpáním výstavní činnosti a zaneprázdněností některých jejích členů.

Invaze sovětských vojsk a nastupující normalizace ale znamenala konec uvolněné a nadějeplné atmosféry 60. let a svobody v tvůrčí umělecké činnosti. Někteří z členů Skupiny nebyli pro své politické postoje v přízni vládnoucí garnitury a byli donuceni stáhnout se do ústraní. Většina z členů skupiny podepsala Výzvu spoluobčanům, která byla sepsána u manželů Seifertových, kde byl shodou okolností v těchto dramatických chvílích na návštěvě Václav Havel s Janem Třískou. Výzva nabádající k občanské neposlušnosti vůči okupantům, k drobným sabotážím… Mezi signatáři této výzvy lze najít kromě Havla a Třísky (a mnoha jiných významných jmen) i jména manželů Seifertových, Vladimíra Komárka, Josefa Hýska či Jana Schmida.

Josef Hýsek byl z veřejného života odstraněn a do své smrti se zabýval již jen restaurováním. Manželé Seifertovi byli v roce 1970 nuceni odejít z Liberce a tím i pro Oblastní galerii Liberec skončila jedna z nejdůležitějších etap její dosavadní existence.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články