Škvíry existence

12. 10. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.studiohrdinu.cz/
Místo
Studio Hrdinů
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

(Stojí za to si uvědomit, že každá brambora se loupe zvlášť.)

„Bylo by naivní myslet si, že chaos přichází pouze z vnějšku. Je všude. I ve mě. Když sbírám rozházené věci a vytírám podlahu, stavím se na stranu řádu proti destrukci.”

Každé vykonané gesto, každý pohyb, každé rozhodnutí by ale mohlo stejně tak dobře nevzniknout. Jak tedy lze Každodennost vůbec vnímat? Kombinací filozofické přesnosti a poezie? Každou vteřinu se kolem něco děje, ale lidé si toho nevšímají. Každodennost totiž existuje tak, jako by zároveň nebyla. Zametá za sebou stopy. Úvahy nad každodenností mají tu moc člověka probudit. „Vzpamatuj se“, říká, „zastav se a vnímej! Pokud to neuděláš, rozplyneš se v nevědomosti.“ Hledání Každodennosti je kriminální hádanka – je nutné provádět detektivní pátrání. Kromě toho, že Škvíry existence doslova vyzývají k nějaké akci, jejich pohled odmítá evropský filozofický zřetel založený na zkoumání počátků a podstat, a místo toho se snaží svět a úlohu člověka vnímat skrze „škvíry existence“ ve sféře každodennosti, kterou tradiční filosofie zpravidla vidí jako nepodstatný případek.

„Přitom můžeme v krátké jiskře vědomí to, co považujeme za chaos, spatřit jako jiný řád. Rozlehlý, přirozený. Ve vlastním počínání pak rozpoznáváme síly destrukce. A zmocňují se nás pochyby. Na chvíli. Pak se vracíme k obvyklé práci, protože nemůžeme vystoupit proti vlastnímu údělu….”

Jolanta Brach – Czaina (1955–2021) – Její literárně-filozofická kniha Škvíry existence vyšla v roce 1992 v jejím rodném Polsku. A tam se okamžitě z tohoto souboru devíti esejí stala literární senzace. Autorka vystudovala fyziku a filozofii v Polsku, následně filmovou režii v Paříži. Věnovala se teorii a filosofii kultury, gender studies a filosofické antropologii.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články