Slavnosti synkop 2024

2. 6. 2024 18:00, Brno

Typ akce
Festival
web
http://www.provazek.cz
Místo
Divadlo Husa na provázku
Zelný Trh 9, Brno
zobrazit na mapě

I letošní ročník „festivalu na festivalu“, který si do znaku vepsal rytmický útvar tradičně úzce spojený s jazzem, totiž synkopu, se odehraje na třech pódiích CED – Divadla Husa na provázku. Tentokrát poprvé s česko-americkým programem, rozděleným půl na půl.

Zakladateli kapely 2in2out jsou saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, kteří jsou zároveň i autory repertoáru. Ke spolupráci přizvali kontrabasistku Kláru Pudlákovou a bubeníka Adama Sikoru. Skupina se v posledních letech vypracovala ze studentského projektu v jeden z nejzajímavějších českých jazzových počinů. V červnu 2024 kapela vydá album u labelu Bivak Records.

Pražské Limbo letos slaví dvacet let od svého založení. Pod vedením saxofonisty Pavla Hrubého je kapela rozkročena mezi více žánry: od ryzího improvisingu se dokáže vyhoupnout k nedefinovatelné poloze, kdy lze mluvit především o hudbě melodické a trochu melancholické. Limbo má na kontě nejrůznější žánrová ocenění i nominaci na Anděla v kategorii Jazz & blues.

Sedmadvacetiletý saxofonista z Philadelphie Immanuel Wilkins vystudoval hudbu na prestižní Juilliard School a patří k velkým příslibům americké scény. Se dvěma sólovými alby na labelu Blue Note a bezmála dvěma desítkami sidemanských albových zářezů se může pochlubit spoluprací s takovými jmény jako jsou Wynton Marsalis, Jason Moran, Gerald Clayton nebo Gretchen Parlato.

Kassa Overall, nejen uznávaný bubeník, ale také producent a občasný rapper, se před jedenačtyřiceti lety narodil v Seattlu, kde mimochodem navštěvoval stejnou střední školu jako léta před ním Quincy Jones a Jimi Hendrix. Na konzervatoři kromě jazzu objevil hiphopové rytmy, které mu učarovaly a s oblibou jich využívá dodnes. Po přestěhování do New Yorku hrál mimo jiné s Christianem McBridem, Geri Allen nebo Ravim Coltranem, ale spolupracoval i s avantgardistkou Yoko Ono.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články