Slepci

27. 6. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Divadlo
Místo
Káznice na Cejlu
Bratislavská 249/68, Brno
zobrazit na mapě

„Od pradávna obyčejní lidé v Ukrajině poslouchali slepé zpěváky, kobzary. Nebo to bylo naopak? Lidé byli slepí a kobzaři ti vidoucí?“

Slepota jako možnost prožít to, co očím zůstává skryto. Zaslepenost mysli jako neschopnost přijmout střet vlastních ideálů s realitou.

Čeká Ukrajinu budoucnost bez strachu o vlastní existenci, nebo jde o slepou víru? Generace ukrajinských básníků se tyčí nad Evropou jako memento: Může být národ svobodný, dokud přežívá impérium, které jej chce za každou cenu pohltit?

„Řeknu to takto. Musíme věřit v život a pracovat pro život nejen v okamžiku povznesení, ale i v těžkém okamžiku, který vyžaduje naši reakci. Možná je naše práce právě v okamžiku reakce potřebnější než kdy jindy. Musíme vytrvat.“

Ukrajina krvácí, zatímco Evropa bojuje se svou věčnou nerozhodností a konformitou. V Česku je zhruba 370 tisíc válečných uprchlíků z Ukrajiny. Kam poděli? Kde lze slyšet jejich hlas? Solidarita, dialog, nové perspektivy, sblížení. Jaká je role společnosti, než skončí válka? A co přijde po ní?

Upozornění:

  • Části diváctva budou po dobu představení zavázány oči a pod vedením herců a hereček bude provázena historií ukrajinského vzdoru vůči útlaku Ruského impéria.
  • Inscenace se odehrává v různých částech brněnské Káznice. Některé prostory jsou špinavé a chladné. Je doporučena uzavřená obuv.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články