Smysly

19. 6. 2024 - 12. 9. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://cermakeisenkraft.com/
Místo
Galerie Cermak Eisenkraft
Národní 1010/9, Praha
zobrazit na mapě

Galerie Cermak Eisenkraft představuje ve 2. patře Topičova domu na Národní 9 výstavu nazvanou Smysly – Gregor Hildebrandt, Václav Jirásek, Jana Kasalová, Petr Nikl, Jan Švankmajer, Ján Šicko, Vladimír Véla, Ahmet Yiğider. Výstavu je možné navštívit po předchozí telefonické domluvě v pracovní dny mezi 11:00 a 18:00.

Projekt pod kurátorským vedením Tomáše Zapletala Cermaka nabídne divákům práce českých i zahraničních, mladých i zavedených umělců, kteří se vyjadřují skrze různá média a jejichž tvorba překračuje hranice jednotlivých oborů a disciplín.

Záměrem výstavy je probudit lidský „šestý“ smysl. Různorodá díla, od soch, objektů, kreseb, maleb, po videa a interaktivní instalace vytvořené přímo pro prostory galerie Cermak Eisenkraft, oslovují každé svým jazykem všech pět lidských smyslů. Malby uchvacují zrak, sochy volají po doteku, rytmus bicího automatu rozproudí energii… Bariéra mezi uměním a divákem padá. Skrz zkoumání a osobní prožitek vstupuje návštěvník s umělcem do dialogu, čímž se dílo stává proměňujícím se dynamickým organismem a získává nový život. Návštěvník tak není pouhým pasivním pozorovatelem, ale aktivním spolutvůrcem celé expozice.

Výstava je pozváním na podnětnou a hravou senzorickou cestu, která vede až za hranici viditelného a hmatatelného, blíže k sobě samému, a probouzí tak „šestý“ smysl intuice a vnímání světa, ve kterém člověk žije. Jeho smysly už nikdy nebudou samozřejmostí.

U příležitosti výstavy bude vydána publikace v česko-anglické jazykové mutaci s texty filozofa prof. Miroslava Petříčka, historika umění prof. Marka Gisbourna a rozhovorem galeristy, kurátora a autora projektu Tomáše Zapletala Cermaka s představenými umělci.

Vstup do galerie Cermak Eisenkraft je po celou dobu výstavy zdarma.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články