Snarky Puppy

1. 5. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
https://www.sonomusicclub.cz
Místo
Sono Music Club
Veveří 113, Brno
zobrazit na mapě

Americká kapela Snarky Puppy vystoupí 1. května od 19:30 v brněnském Sono Music Club.

Při své brněnské premiéře v říjnu 2022 v Sono Centru vzbudili zaslouženě velký rozruch. 1. května, ve svátek všech milenců, včetně těch zamilovaných do jazzu, oslaví na stejném místě Snarky Puppy dvacáté výročí svého založení a představí poslední album Empire Central, za které si vysloužili cenu Grammy v kategorii Nejlepší současné instrumentální album. Už pátou v pořadí.

Příběh kapely začal v texaském městečku Denton, kde od roku 1947 funguje historicky první vysokoškolská jazzová katedra. Jejím absolventem je i basista Michael League, který Snarky Puppy založil jako desetičlennou sestavu pro účely školního projektu. Poté, co si premiéru odkroutila v J&J Pizza na náměstí a tovaryšské povinnosti na dalších, často obskurních místech v Dentonu, se kapelník rozhodl nízkonákladově nahrát debutové album a zároveň zrealizovat historicky první turné po malých klubech a studentských party. Podobně vypadala i celá první dekáda fungování kapely – opakovaně křižovali Státy a hráli v jakékoliv „díře“, kde si pořadatel troufnul risknout jejich angažmá.

Kapelník a pár jeho souputníků se mezitím přestěhovali do nedalekého Dallasu, aby získali ostruhy na tamní gospelové a R’n’B scéně. Zlomovým bodem se ukázalo album z roku 2010 s názvem Tell Your Friends. Při jeho natáčení využila kapela nejen síly živého vystoupení před diváky, ale za pačesy chytila i propagaci a její hudba se konečně dostala k širšímu okruhu posluchačů. První evropské turné na sebe nedalo dlouho čekat a kapela naskočila na vlnu zájmu, která trvá dodnes. Další výrazný postup na žebříku popularity přišel v roce 2013, kdy si Snarky Puppy i zásluhou spolupráce se zpěvačkou Lalah Hathaway vysloužili první cenu Grammy za nejlepší výkon v kategorii R’n’B. Grammy získali i za alba Sylva, Culcha Vulcha a Live at the Royal Albert Hall.

Rok 2022 v kalendáři Snarky Puppy zazářil jako období návratu na koncertní podia i vydání čtrnáctého alba Empire Central, které bylo opět odměněno cenou Grammy. „Jednotliví hráči a osobnosti na pódiu neustále posouvají písně novými směry, což je pro mě hlavní kouzlo turné. Rád vidím, jak písně rostou,“ říká kapelník Michael League. Toho mimochodem uvidíme už 17. února v Besedním domě, kde představí společně s dlouholetým klavíristou Snarky Puppy Billem Laurancem na samostatném koncertu svůj plně akustický projekt.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články