Souostroví / Archipelago 13 x A3

12. 4. 2024 - 25. 5. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://www.umprum.cz/web/cs/galerie-um
Místo
Galerie UM
Náměstí Jana Palacha 80, Praha
zobrazit na mapě

Ateliér architektury III nesplňuje vžité představy o tradiční architektuře. Přes to, nebo právě proto sklízí ceny a pozornost nejen doma, ale i v zahraničí. Třináct let ateliéru pod vedením prof. Imricha Vaška, jeho úspěchy i nepřeberné množství projektů sleduje výstava Souostroví / Archipelago 13 x A3, která se koná v Galerii UM.

Ateliér architektury III se ve svých projektech soustředí na testování nových metod navrhování a architektonických strategií. Zaměřuje se na architektonický výzkum, ve velké míře využívá výpočetní navrhování a nejnovější technologie, zároveň klade důraz na potřeby člověka nebo na environmentální témata.

Výstavu v Galerii UM lze rozdělit do čtyř okruhů, kterými se ateliér od roku 2011 zabývá: nová příroda, materialita, robotizovaná výroba a datový prostor. Souostroví tvoří reprezentativní kolekce úspěšných projektů a jejich autorů bez autoritativní hierarchie, typologické kategorizace a zapracování do časové osy. Veřejnosti jsou představeny téměř tři desítky architektonických modelů vytvořených studujícími, doktorandy, ale také bývalými a současnými pedagogy ateliéru – Imrichem Vaškem a asistenty Shotou Tsikoliyou či Martinem Gsandtnerem. Tematické skupiny – ostrovy – představují pozoruhodné a často oceňované projekty, jež sklízely ohlas na domácích, ale i na mezinárodních výstavách Milano Design Week, Ars Electronica v rakouském Linci, Kunsthalle v Bratislavě nebo v Českém kulturním centru a Brot-Fabrick ve Vídni. K vidění jsou nejen modely, ale i reálné výstupy výzkumných projektů, jako například technologicky experimentální židle, které vznikly ve spolupráci se slovenskou společností ITB a ASL.

Expozici doplňuje procesuální tvorba textu robotickým ramenem, které jako jeden ze současných nástrojů ateliérové tvorby po dobu trvání výstavy performuje časovou osu a popis jednotlivých projektů na stěnách galerie.

Výstava Souostroví / Archipelago 13 x A3 nejen seznamuje s tvorbou Ateliéru architektury III UMPRUM, ale zároveň ukazuje nové, vizionářské pojetí a využívání těch nejmodernějších přístupů. Vernisáž výstavy proběhne 11. 4. 2024.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články