Sustain: Hudba a udržitelnost

23. 5. 2024 17:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.kampushybernska.cz/
Místo
Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha
zobrazit na mapě

Jak zní udržitelná hudba dneška a zítřka? Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost spojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční aktivity s environmentálním myšlením. Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry.

Konference, debaty, panelové diskuse, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace – vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn.

První akce poodhalí, jak se hudební průmysl staví k udržitelnosti – od virtuálních koncertů po návrat ke kořenům a přírodě. Nabídne debatu o hudebním provozu s americkým tour manažerem skupin Chemical Brothers a Massive Attack Jamesem Baseleym a dalšími. O hudební návrat ke kořenům se postará sbor Lada a písničkářka Barbora Hora.

Program:

 • 17:00–19:00 Zažít VR koncert (A.0 Cirkulární hub)
  • Účastníci budou mít možnost experimentovat s virtuálními koncerty a různými formami hudební tvorby v prostředí virtuální reality. Budou zde k dispozici populární i méně známé aplikace, jako je BeatSaber, SynthRiders, Maestro a další, které přinášejí interaktivní hudební zážitky a zprostředkovávají hudbu novým, alternativním způsobem. Tato událost poskytne příležitost prozkoumat, jakým způsobem moderní technologie a videohry prolínají s hudebním průmyslem a jak mohou pomoci k jeho proměně či udržitelnosti. Pořádá CyberSpaceLab.
 • 19:00–19:30 Ženský pěvecký sbor Lada (E.0 Sál)
  • Podstatou sboru Lada je radost ze zpěvu a setkávání se. Její členky si vybírají písně dívčího a ženského charakteru – milostné, svatební, trávnice, balady a další, a snaží se je interpretovat podle nositelek lidové kultury, především těch dříve narozených. Zkouší většinou ve svých pražských kuchyních, účinkují na různých festivalech, vernisážích v galeriích, účastní se uměleckých performancí a spolupracují s hudebníky jiných žánrů. V posledních letech se dostávají i ke zpívání a hraní ve folkloristickém prostředí. Kromě realizace hudebních nabídek by rády pokračovaly v hlubším poznávání způsobu života, zpěvu a hry jejich předků, a to i ve spolupráci s etnomuzikology. Ženský sbor Lada vydal v prosinci 2023 debutovou desku Všelijake kvety, která byla nominována na cenu Radio Head Award v kategorii world music.
 • 19:45–20:45 Debata s Jamesem Baseleym a dalšími (E.0 Sál)
  • Debata věnovaná složitému tématu produkční udržitelnosti v koncertním provozu i samotném spojení umělců a promotérů s přírodou. Umí Česko pořádat udržitelné hudební události? Co to obnáší? A jak vypadá světové turné ve smyslu udržitelných zásad? Debata s českými i zahraničními hosty. Vystoupí James Baseley (USA) – americký tour manager z produkční společnosti Little Fella Production, který má za sebou velké tour Chemical Brothers a nyní připravuje světové turné Massive Attack; Tomáš Suchánek – organizátor festivalu Bukolika a Tadeáš Polák – hudebník z kapely Severní nástupiště. Moderuje David Pomahač.
 • 21:00–22:00 Koncert Barbory Hory (E.0 Sál)
  • Písničkářka Barbora Hora akcentuje ve své tvorbě vztah k přírodě, něžným projevem vypráví příběhy, ve kterých se k zákonitostem a principům přírody obrací. S podobnou atmosférou pracuje i festival Bukolika, který se odehrává v srdci lesa nedaleko Přelouče. Tyto volby přirozeně nutí k produkční uvědomělosti a návštěvníkům nabídnou alespoň částečnou odpověď na otázku těžko představitelné harmonie mezi životním prostředím a koncertním provozem. Návštěvníci získají jedinečnou příležitost se o tématu produkční udržitelnosti dozvědět více z pohledu umělců a pořadatelů, kteří hledají nové cesty.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články