Sustain: Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby

6. 6. 2024 - 7. 6. 2024, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.kampushybernska.cz/
Místo
Kampus Hybernská
Hybernská 998/4, Praha
zobrazit na mapě

Jak zní udržitelná hudba dneška a zítřka? Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost spojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční aktivity s environmentálním myšlením. Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry. Konference, debaty, panelové diskuse, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace – vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn.

Dva dny na začátku června budou věnovány propojování přírodních hlasů s moderními přístupy k tvorbě experimentální elektronické hudby.

Program:

Čtvrtek 6. června

  • 19:30–22:00 – Fyield – Future Landscapes – promítání, debata a koncert (E.0 Hlavní sál)
    • V unikátním hudebním uskupení Fyield se setkávají představitelé české a islandské nezávislé hudební scény. Na české straně je Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please The Trees, ty doplňuje Islanďan Pan Thorarensen (Stereo Hypnosis), který je zakladatelem festivalu experimentální hudby a sonických umění Extreme Chill. Na albu, které je zásadní součástí interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti, zavádí uskupení Fyield posluchače na průmyslová místa klíčová pro chod civilizace a nechávají přírodu a technologie, aby se stali rovnocennými spoluhráči v kapele.
    • Sonická expedice se v doprovodu fieldrecordistů Magnúse Bergssona a Sary Pinheiro se speciálními mikrofony vypravila zkoumat prostřednictvím zvuku, o jakých výzvách k proměnám světa promlouvají technologie a systémy, na kterých je závislá moderní civilizace. Na pozadí klimatické krize se účastníci a účastnice zvukové výpravy po Česku a Islandu snažili rozluštit zprávy vycházející z ropného vrtu, geotermální elektrárny nebo aquaponické farmy. Režisér Ivo Bystřičan z expedice přivezl film Neviditelné krajiny, hudebníci Václav Havelka a Pan Thorarensen alias Fyield album Future Landscapes v koncertním provedení s Kryštofem Kříčkem.
    • Od 19:30 film, ve 21:00 začíná koncert. Mezi filmem a koncertem proběhne diskuse s aktéry a aktérkami projektu.

Neviditelné krajiny / Ivo Bystřičan / Česko 2022 / 48 min. – Jak zní řev vody a žáru v útrobách tepelné elektrárny nebo pravidelný dech ropné věže? Snímek plný ruchů a zvuků, přesto však téměř beze slov, nabízí originální pohled na problematiku ekologie a energetiky.

Pátek 7. června

  • Workshopy: Syntetizátory a zvuk přírody
    • 17:00–19:00 – Workshop: Nehudba nerovnosti (A.3 Sál)
    • V jakých zvukových krajinách lidé žijí? Kdo a co je slyšet, kdo a co je umlčováno? Kdo dýchá hluk, a kdo si žije hi-fi? To se účastníci dozví na procházce rozličnými zvukovými krajinami a jejich přetváření s Marií Čtveráčkovou alias Mary C z pražské Synth Library navazující na kritické poslechové procházky Nehudba nemíst a Nehudba nemístních.
    • Uběhlo 110 let od doby, kdy italský futurista Luigi Russolo sepsal manifest Umění hluku, ve kterém vyzýval k pozorování světa více ušima než očima. Je to už více než 60 let od Tichého jara Rachel Carson bez ptáků umlčených pesticidy a 55 let od Sonických meditací Pauline Oliveros a Knihy hluku a Nové zvukové krajiny R. M. Schafera, zásadních příspěvků oboru akustické ekologie. „Je nutné naslouchat přírodě a jejím silám s respektem. Toxický kapitalismus a patriarchát produkuje nové zvukové krajiny ohlušujících nerovností. Zacpávat si uši nemá smysl. Špína je mnohem hlouběji a rezonuje strukturami celé naší společnosti.“
    • Mary C je hudebnice, DJka, kurátorka a spoluzakladatelka Synth Library Prague, prostoru pro sdílení, experimenty a diskuzi nejen v oblasti elektronická hudby. Zabývá se možnostmi hudebního vzdělávání i sociálním a politickým kontextem a potenciálem hudby, hudebních technologií a zvuku obecně. Spolupracovala s MeetFactory, platformou Shape, festivalem Lunchmeat, Bonusem, Evou Koťátkovou a dalšími.
    • 19:00–21:00 – Workshop: Synthesizer starter (D.1 Ateliér)
    • Workshop vhodný pro začátečníky a začátečnice, kteří se chtějí dozvědět o tvorbě hudby pomocí syntezátorů, o jejich propojení s rostlinami a o tom, jak a kde můžou začít s tvořením vlastních zvuků. Lektorka Nikol Strobach ve své tvorbě experimentuje s propojením rostlin a elektronických nástrojů. Vedla mnoho hudebních workshopů a přednášek po celém světě (Superbooth, Moogfest, Synthposium, Knobs&Wires).
    • 21:00–22:00 – Vystoupení Nikol Štrobach (D.1 Ateliér)
    • V první části večera představí Nikol Štrobach svou tvorbu, přiblíží, jak se k dostala k modulárním syntezátorům, „divnozvukům“ a hraním s rostlinami. Pak se lehce dotkne teorie zvuku a vln, aby účastníci porozuměli terminologii používané v tvorbě syntetických zvuků, a poté dojde k ukázce některých typů syntezátorů. Budou se poslouchat digitální zvuky a diskutovat nad tím, co je hudba a co už ne. Na konci si účastníci propojí rostlinu se synťákem pomocí gelových elektrod a nechají si zahrát. Na závěr bude prostor pro vyzkoušení nástrojů a na dotazy. Zájemci si s sebou musí donést sluchátka.

Projekt Sustain podporuje rozvoj kompetencí profesionálních uměleckých a odborných pracovníků v kulturním a kreativním sektoru, získání nových znalostí a dovedností uplatnitelných v jejich budoucím profesním životě a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články