Sv. Anežka Česká a její klášter

17. 2. 2024 14:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Klášter sv. Anežky České - Pokladna kláštera
U milosrdných 814/17, Praha
zobrazit na mapě

Návštěva klášteru sv. Anežky České s Prahou očima dokořán.

Počátkem 30. let 13. století dospěla královská dcera Anežka Přemyslovna k rozhodnutí, že odmítne nabízené možnosti sňatku s předními evropskými vladaři a stane se řeholnicí. Pod výrazným vlivem učení sv. Františka z Assisi a s podporou členů své rodiny včetně dvou českých králů, Václava I. a jeho nástupce Přemysla Otakara II., vybudovala Anežka během několika desetiletí komplex klášterních budov, který se stal jednou z nejcennějších staveb období rané gotiky v českých zemích. V pozdějších, pro klášter méně příznivých časech zde bylo sice mnohé zničeno, ale i díky zdařilým rekonstrukcím si lze i dnes představit, jak v těchto místech žila jedna z nejvýznamnějších ženských osobností českého středověku.

Během vycházky si účastníci projdou prostory, kde Anežka psala listy předním osobnostem své doby, kde promlouvala k sestrám, kde sestry pracovaly i kde se konaly bohoslužby, a také výklenek, v němž byla Anežka původně pohřbena. Připomenou si, co je a co není známo o dalších osudech jejích ostatků, jak probíhaly snahy o Anežčinu kanonizaci a jaký význam pro český národ mělo vyvrcholení těchto snah v roce 1989, kdy Anežku prohlásil za svatou papež Jan Pavel II. Přiblíží si také historii tohoto jedinečného klášterního areálu v průběhu staletí a projdou se i klášterními zahradami, kde dnes tvoří sochařská díla z nedávné doby působivý kontrast k raně gotické architektuře.

V současnosti o klášter pečuje Národní galerie v Praze, která zde vystavuje skutečné skvosty středověkého výtvarného umění spjaté s Čechami a střední Evropou. Jednotlivé části této rozsáhlé expozice v 1. poschodí nabídnou organizátoři v rámci samostatných tematických vycházek – tentokrát zůstanou v přízemních prostorách.

Praktické informace:

  • Sraz: u pokladny kláštera
  • Délka: cca 2 hodiny
  • Konec: v klášterních zahradách
  • Průvodkyně: Alexandra Brabcová
  • Vycházka se koná za každého počasí.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články