Švejk 2022

26. 2. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.mestskadivadlaprazska.cz/
Místo
Divadlo Komedie
Jungmannova 1, Praha
zobrazit na mapě

Legendární český román v nové adaptaci. Putování dobrých vojáků Švejka a Haška od Budějovic až po Kyjev.

Švejk a jeho tvůrce, Jaroslav Hašek, putují rozpadajícím se světem, ve kterém je náhle všechno jinak. Je to staré rakouské mocnářství, současná Evropa nebo absurdní svět románů Franze Kafky? A kdo je vlastně Švejk? Rafinovaný génius nebo idiot? Dobromyslný klaun nebo smějící se bestie? Ať už je to jakkoli, Hašek ho stvořil jako odpověď na řev doby vymknuté z kloubů, jako útěchu, jako zbraň. Jak zůstat lidský v nelidské době, která proměnila živé bytosti ve shluk čísel šikovaných do vojenských batalionů?

Slovenský režisér Marián Amsler, autorka adaptace Anna Saavedra a dramaturgyně Marie Špalová čtou slavný román skrze osudy jeho autora a inspirují se i aktuálními souvislostmi. V Evropě už zase zuří válka a zaniká další mocnářství. A mezitím prochází věčná postava smějícího se Švejka a poslušně hlásí, že život ještě neskončil.

V souladu s uměleckým záměrem se v inscenaci kouří elektronická cigareta, zazní výstřely, používá se umělý dým a stroboskopické světlo, které není vhodné pro diváky s epilepsií. V inscenaci se dále objevují scény otevřeného a sexuálního násilí, a proto není vhodná pro diváky do 15 let.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články