Synkopy 61

23. 11. 2023 19:30, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.mlp.cz/cz/
Místo
Městská knihovna v Praze
Mariánské náměstí 1/98, Praha
zobrazit na mapě

Synkopy 61 jsou nejdéle hrající bigbítovou skupinou, která patřila v šedesátých a sedmdesátých letech mezi oblíbené interprety. Založil ji koncem roku 1960 kytarista Petr Směja jako čtrnáctiletý. Druhou raritou je, že až do roku 2020 v ní hráli čtyři původní členové (Petr Směja, Jiří Rybář, Michal Polák a Pavel Pokorný). Skupina odehrála dosud více jak 3000 koncertů doma i v zahraničí a natočila přes třicet vinylových desek a CD s převážně vlastní tvorbou. Proslula výbornými vícehlasými vokály, za které si vysloužila u kritiků přezdívku „moravští Beach Boys“. Získala také mnohá ocenění na festivalech v ČR i v zahraničí:

  • Gliwice Polsko 1966, mezinárodní festival – 1. místo a trofej „Gliwicki X“
  • Praha 1967, 1.čs. beat festival – finále a titul „nejlepší moravská skupina“
  • Praha 1968, 2.čs. beat festival – skladba „Casanova“ – 2.místo
  • Brněnská beatová liga 1968 – 1. místo.

Vyprodaným koncertem 5. října 2016 v brněnském klubu Sono, za účasti České televize, oslavila skupina 55 let své činnosti a vystoupila také v prosinci 2017 na Československém beat festivalu po padesáti letech v pražské Lucerně. V roce 2021 dovršily Synkopy 61 koncertem v Brně šedesát let své činnosti a převzaly od Magistrátu města Brna pamětní list k 60. výročí působení na rockové scéně.

Ve skupině dříve působili také další významní hudebníci a zpěváci: Oldřich Veselý, Pavel Váně, Vratislav Lukáš a další. Současný repertoár tvoří především vlastní skladby (hudba: Oldřich Veselý, Petr Směja a Jiří Rybář, texty: František Jemelka, Milan Hanák, Pavel Cmíral a Pavel Vrba) a skladby skupiny The Beach Boys. Synkopy 61 – současné obsazení Petr Směja – sólo kytara, zpěv, Jan Korbička – klávesové nástroje, akustický kytara, zpěv, Vilém Majtner – baskytara, sólo zpěv, Jiří Rybář – bicí, zpěv.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články