Tesařova vila

18. 5. 2024 10:00, Brno

Typ akce
Ve měste
Místo
Tesařova vila
Hroznová 18, Brno
zobrazit na mapě

Volně stojící „jednopatrová“ vila od architekta Bohuslava Fuchse se třemi samostatnými bytovými jednotkami je dokladem architektovy snahy o vnesení oblých tvarů zpět do jinak přísného funkcionalismu. Tyto snahy se projevovaly v jeho díle od poloviny třicátých let a je možné je srovnat s nedalekou Petrákovou vilou.

Budova byla postavena v nově vznikající Masarykově čtvrti v letech 1937–38 jako dům pro ředitele Živnostenské banky Augustina Tesaře. Hospodářské a technické zázemí se nacházelo ve společném suterénu, i s původním bytem zahradníka. V prvním patře se nachází svobodárna a byt s centrální halou, z níž byl přístupný hlavní obytný prostor s lůžkovým koutem. Obdobně je centrální hala komunikačním uzlem i v druhém patře, kde je prostornější kuchyň s pokojem pro služku a ložnice s přilehlou koupelnou. Nepravidelná místa vzniklá průnikem objemů slouží jako lodžie nebo zimní zahrada.

Skromné řešení pěti místností pro tři byty, ochránilo v padesátých letech před znárodněním, dělení na suterén přízemí a první patro pak mělo obdobný účel. V roce 2011 byla vila zrekonstruována pod vedením architektonického ateliéru Tišnovka.

Komentovaná prohlídka v anglickém jazyce se bude konat 18. května 2024 od 10:00.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články