Tichá hrdinství: Jaryna a Tomáš – příběhy z druhé světové války

20. 4. 2024 10:30, Pardubice

Typ akce
Výstava
web
https://institut.pametnaroda.cz/pardubice/
Místo
Institut Paměti národa Pardubice
Machoňova pasáž, Třída Míru 60, Pardubice
zobrazit na mapě

Výstava Tichá hrdinství je interaktivní expozice, skrze kterou se návštěvníci vypraví do historie 20. století. Nebudou ale jen poslouchat vyprávění pamětníků, kteří zažili totalitní režimy – sami se aktivně zapojí do zkoumání vzpomínek a pomocí tabletu budou moci dobrodružství aktivně ovlivňovat a utvářet. Pomohou jim k tomu nejen netradiční projekce, ale i vizuální a zvukové efekty, interaktivní obrazovky nebo rozšířená realita.

Inspirativní životní příběhy Jaryny a Tomáše potvrzují, že ne o každém hrdinovi se učí v hodinách dějepisu. Pro výstavu byly vybrány příběhy z více než deseti tisíc rozhovorů ze sbírky Paměti národa a spojuje je jedno: oba nezištně svými odvážnými činy pomáhali druhým, navzdory tomu, že tím často riskovali vlastní bezpečí. Chtěli usnadnit život těm, kteří žili v nesnadné době druhé světové války.

Prohlídka účastníky seznámí s příběhem Jaryny, která díky jedovaté chemické sloučenině zachránila desítky Židů před odjezdem do transportu. Tomáš Sedláček zase provede svou nevšední cestou po evropských druhoválečných bojištích.

Jednotlivé prohlídky začínají v pevně stanovených časech. Toto opatření umožňuje návštěvníkům užít si prohlídku v intimní atmosféře, a zároveň plynule přecházet mezi jednotlivými zastávkami příběhu.

Praktické informace:

  • Prohlídka trvá 90 minut.
  • Výstava je vhodná od věku 15 let.
  • Součástí obsahu jsou i záběry znázorňující násilné chování a zbraně.
  • Výstava není vhodná pro epileptiky a osoby s respiračními problémy.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články