Tigran Hamasyan

20. 11. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://www.rudolfinum.cz
Místo
Rudolfinum
Alšovo nábřeží 79/12, Praha
zobrazit na mapě

Sólový recitál virtuózního klavíristy, který jazz naučil mluvit arménským hudebním jazykem.

To, že se jazzoví hudebníci nechávají inspirovat nejrůznějšími proudy lidové hudby z celého světa, není až tak neobvyklé, jak se to může zdát. A pár talentů, které prorazily už ve velmi mladém věku, už také hudební scéna zná. Nikdo z nich ale není tak výjimečný jako Tigran Hamasyan. Mladý muž, který jazz naučil mluvit arménským hudebním jazykem.

Skutečně, první Hamasyanovy doteky s klavírem se datují třemi lety jeho věku. V šesti se začal systematicky učit, a přestože někdy v tomto věku jej zajímali spíš metaloví kytaristé a chtěl být jedním z nich, v devíti už se začal vzdělávat v jazzovém oboru. Nejen v náročné harmonické stavbě a formách jazzových skladeb, ale zejména v improvizaci. Brzy, už na prahu puberty, pochopil, že kód, který jako Armén získal v genech, je stejně silný jako poslech jeho amerických jazzových idolů, a motivy z lidové hudby svého národa začal zapojovat jak do svých improvizací, tak kompozic. Což mu vydrželo i po přestěhování do Spojených států, kde pokračoval v hudebním vzdělávání i praxi.

Hamasyanovo mládí je lemováno vítězstvími v soutěžích a dalšími čestnými oceněními, svět začal zjišťovat, že z nečekaného místa přibyl mimořádný talent. A tak v šestnácti získal první cenu ve francouzské soutěži Jazz à Juan Révélations a téhož roku Cenu kritiků v klavírní soutěži prestižního festivalu ve švýcarském Montreux, a v devatenácti se pak stal laureátem soutěže významného Thelonious Monk Institute of Jazz v Los Angeles. To už měl ale natočené svoje debutové album World Passion vydané na nezávislém labelu Nocturne.

Zde byl začátek jeho velmi aktivní nahrávací kariéry, jejímž výsledkem je deset studiových alb převážně s autorským repertoárem, postaveným na kloubení jazzu a arménské hudby, s občasnými jemnými úkroky například k progresivnímu rocku. Hamasyanova alba najdeme na řadě význačných labelů včetně Verve či ECM, v posledních letech je ale akvizicí vysloveně fajnšmekrovské značky Nonesuch. Právě na ní vydal i svoje zatím poslední album StandArt. Jeho název napovídá, že se na něm tentokrát zcela poprvé vydal ze sta procent do hájemství tzv. Velkého amerického zpěvníku a předestřel na něm svoji vizi interpretace skladeb takových gigantů, jakými byli Richard Rodgers, Charlie Parker nebo Jerome Kern. Deník The Times v recenzi uvedl: „Standardy jsou melodie, jež jejich harmonická bohatost a rytmická flexibilita činí ideálními pro improvizaci. Bez ohledu na to, jak se móda v jazzu mění, zůstávají populární. Přesto Tigran Hamasyan testuje na tomto zajímavém a náročném albu jejich odolnost.“

Ať už bude program sólového koncertu Tigrana Hamasyana v Rudolfinu složen ze standardů či nikoli, je jisté, že zážitek z tohoto večera bude vysoce nadstandardní.

„Fenomenální klavírista, nezkrotný bavič, experimentátor s technologiemi a kreativní skladatel world music.” Guardian

„Tigran Hamasyan spojuje starobylou arménskou duchovní hudbu s jazzovým piánem.” New York Times

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články