Trio Grande

26. 3. 2024 19:30, Brno

Will Vinson
Typ akce
Koncert
web
www.cabaretdespeches.com
Místo
Cabaret des Péchés
Palác Jalta, Dominikánského náměstí 2, Brno
zobrazit na mapě

Trio Grande ve složení Will Vinson, Gilad Hekselman a Nate Wood vystoupí v rámci JazzFestBrno 26. března 2024 od 19:30 v Cabaret des Péchés.

„Odvážné a příjemně nepředvídatelné.“ Za takové označil kritik prestižního časopisu Downbeat první album tohoto all-stars projektu, vydané koncem roku 2020. A platí to i pro jeho koncerty, přestože na bubenickém postu nahradil hvězdného Antonia Sáncheze neméně výtečný Nate Wood.

V Triu Grande se původně spojili kytarista Gilad Hekselman, saxofonista Will Vinson a bubeník Antonio Sánchez a natočili eponymní album. „Je to mnohem víc, než jen hvězdná session; jedná se o výjimečné spojení. Každý hráč přináší na talíř svou jedinečnou vizi, ale společný součet je svěží a vzrušující,“ pokračuje Downbeat. Projekt vytvářel fúzi mezi jazzem, funkem, rockem, ale třeba i karibskou hudbou. Bez zajímavosti není absence basového nástroje – nejhlubší tóny obstarává kytarista za pomoci elektronických efektů, takže výsledkem je mimořádně hutný souzvuk.

Muzikanti se v triu sešli mimořádně zkušení. V New Yorku domestikovaný izraelský rodák Gilad Hekselman hrál mimo jiné s Anat Cohen, Esperanzou Spalding, Chrisem Potterem nebo Johnem Scofieldem a na kontě má desítku alb s vlastním autorským materiálem. Rodilý Londýňan Will Vinson, který se s kolegou Hekselmanem setkal po svém přestěhování do New Yorku, je mj. stálým členem kapely Gonzala Rubalcaby a v jeho vlastních skupinách, s nimiž natočil šest autorských alb, hráli tak významní muzikanti jako Lage Lund, Jeff Ballard, Aaron Parks, Kurt Rosenwinkel nebo Shai Maestro.

Po první etapě, v níž za bicími seděl Antonio Sánchez, ale která kvůli covidu nikdy nevystoupila naživo, se na bubenickém postu objevil americký bubeník (ve skutečnosti ovšem obdivuhodný multiinstrumentalista) Nate Wood. Člen skupiny Kneebody a alespoň občasný spoluhráč zajímavého spektra hvězd od George Harrisona přes Stinga až po Tigrana Hamasyana či Donnyho McCaslina má v portfoliu čtyři sólová autorská alba. Aktuálně oživuje koncerty Tria Grande svojí neuvěřitelnou technikou, díky níž je schopen v některých momentech vystoupení zároveň obstarat bicí i baskytaru. Vzhledem k tomu, že Will Vinson kromě saxofonu ovládá i klávesy a Gilad Hekselman zvuk svého nástroje barví širokým spektrem přídavných efektů, Trio Grande je schopno na pódiu vytvořit nadstandardně bohatý sound, daleko přesahující obvyklé možnosti jazzového tria. Tak neortodoxní přístup k hudební materii rozhodně stojí za zvýšenou pozornost.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články