Trio Henya + Maomah + Rusty Cowboys

7. 3. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://kasarnakarlin.cz/
Místo
Kasárna Karlín
Prvního pluku 20/2, Praha
zobrazit na mapě

Koncert proběhne 7. března v Kasárnách Karlín.

Trio Henya je dlouholetý projekt pianisty Miloše Kunce a bubeníka Petra Balhara s Luanem Gonçalvesem na kontrabas. Hudba Tria vychází ze starého i současného jazzu, klasiky, avantgardy a různých vlivů mimoevropských hudebních kultur. Výchozí bod koncertů je volná improvizace protkaná vlastními kompozicemi, což díky velmi široké zvukové paletě Tria z každého koncertu vytváří neopakovatelnou událost. Jejich hudba je živelná i subtilní, hravá a intenzivní, vyžaduje od publika plnou soustředěnost. Jejich EP s názvem ‘Handmade Halo Headpiece Gothic Lolita Virgin Mary Goddess Sun Baroque Pearl Gold Halo Crown Headband Party Hair Accessories’ mělo neformální křest 1.12. 2022 v Radiocafé Českého rozhlasu v Praze. Trio Henya aktivně vystupuje po celé republice, hrálo také v Polsku a na podzim 2024 plánuje turné po balkánských zemích.

Smyčcové seskupení Maomah (Klára Pudláková – kontrabas, Jana Havláková – housle, Milan Jakeš – housle, Anna Romanovská – housle) založila kontrabasistka Klára Pudláková v rámci svého připravovaného magisterského projektuje na jazzové katedře pražské HAMU. Její snahou je rozvíjet klasickou vážnou hudbu improvizací a rytmickou svobodou převzatou z jazzu. Autorské skladby jsou zkomponované a mají dané téma, hráči, zkušení v disciplíně improvizace, je však na základě nastavených pravidel rozvíjí pokaždé jinak a jinam. Každá skladba hledá vlastní improvizační svět a to, co je v ní dané kompozicí udává pravidla pro další svobodný vývoj hudebního proudu. Vzniká tak hudba již nástrojovým složením připomínající romantickou či soudobou vážnou hudbu, ve které je však něco zásadně jinak. Veškerý výraz, dynamika a tektonika celku se neřídí zápisem, ale vzájemným reagováním hudebníků v časovém prostoru tady a teď. Hráčská sestava, ve které je zastoupena jak klasická virtuozita, tak jazzová průprava a letité zkušenosti s volnou improvizací, je schopna využívat jak schopnost držet se v mantinelech dané harmonie a rytmu, tak schopnost mantinely zcela bez okolků překračovat.

Kapela Rusty Cowboys vznikla na půdě jazzové katedry HAMU. Tvoří ji čtveřice hudebníků pocházejících z různých kulturních a zeměpisných prostředí. Členové kapely nepotřebují svou hudbu kamkoli řadit. Pozorný posluchač však kromě všeobjímající jazzové estetiky jistě pozná prvky roots rocku, americany, lidové hudby a folku. Repertoár kvarteta tvoří zejména autorské skladby houslisty a violisty Aloise Zatloukala. Spíše než technicky ohromující sóla čekejte souhru vzájemně si naslouchajících hudebníků, kteří hledají společný zvukový ideál. Členové: Alois Zatloukal (viola, housle), Jan Bára (kytara), Michael Lužný (baskytara), Filip Tománek (bicí)

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články