Ulice

7. 12. 2023 20:30, Praha

Typ akce
Film
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

O filmu Ulice se dochovalo jedno mimořádně cenné svědectví z pera Waltera Gropia (1883–1969), jednoho z nejvlivnějších světových architektů minulého století, zakladatele školy Bauhaus ve Výmaru. Gropius, který se jinak ke kinematografii nevyjadřoval, byl jedním z intelektuálů, jež na sklonku roku 1932 vyzval Berliner Börsen-Courier s prosbou, aby se podělili o nějaký zvlášť silný filmový zážitek.

„Vzpomínám si na jeden vynikající filmový nápad, jímž před lety začínal film ‚Ulice‘. Manželé spolu sedí v místnosti, když žena poodejde k oknu a pohlédne na šedou velkoměstskou ulici s hlučivým provozem a davem lidí. Nedlouho nato přistoupí k oknu i manžel a vidí tutéž ulici docela jinak než jeho střízlivá žena. ‚Ulice‘ se fantasticky změní: křiklavé formy, vystupňovaná vitalita, důrazná, expresivně zřetelná vize pádícího, štvaného hemžení, provozu iritujícího a bujícího. Co zažijeme, je zkrátka dojem, který ze skutečnosti vyzíská vizionářský, vnímavý mozek tvůrčího člověka. Z viděné skutečnosti tedy zakusíme v uchvacujícím vygradování její podstatu.

Jedním rázem je nám situace těch dvou lidí jasná. Přímo jako bychom cítili nepřekročitelnou propast mezi nimi, nedávající žádnou naději na porozumění, když to, co je pro jednoho vzrušující zážitek, je pro druhého banální všednost. Tady ukazuje kinematografie něco, čeho v takové pronikavosti nemůže dosáhnout žádné jiné umění.“ – Walter Gropius

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články