Uvedení knihy Deník smutku Rolanda Barthese

28. 2. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.kampushybernska.cz/
Místo
Kampus Hybernská - E.0 Sál
Hybernská 998/4, Praha
zobrazit na mapě

Uvedení knihy Deník smutku Rolanda Barthese, vydané roku 2023 nakladatelstvím Fra. Deník uvede jeho překladatel Ondřej Macl společně s editorkou Lindou Duškovou, mj. režisérkou hry Romanticky rozprašuji vlastní popel na motivy Barthesových pozdních textů (Studio Hrdinů). Program doplní scénické čtení úryvků v podání herců Pavla Neškudly a Johany Schmidtmajerové.

O knize: Matka byla v životě spisovatele a filozofa Rolanda Barthese tou nejdůležitější postavou. Den po její smrti, 25. října 1977, si začal vést Deník smutku. Psal jej perem, někdy tužkou, na papírové lístky (papír rozstříhaný na čtvrtiny), které potřeboval mít neustále na pracovním stole. Lze tu najít tu odkazy na souběžně psané dílo Světlá komora, k němuž ho ponoukla jedna z maminčiných fotografií, nebo i sen napsat proustovský román Vita Nova, kde by z ní učinil postavu. V první řadě je ale tento intimní dokument spouštěním žebříku do propasti posledních tří let, o které ji přežil.

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články