Václavák 682

25. 2. 2024 14:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.nm.cz/
Místo
Národní muzeum - u fontány
Václavské náměstí 68, Praha
zobrazit na mapě

Václavské náměstí, místo kde se „tvořily české dějiny“, trochu jinýma očima. Účastníci si připomenou vzpoury, revoluce, prodej dobytka, tramvaje, stromy, ale i pietní místa.

Začátky sahají k založení Nového Města císařem Svaté říše římské – Karlem IV. roku 1348. Zmínku o „Koňském trhu“, místě čilého obchodu, lze nalézt již roku 1362. Název setrvává neuvěřitelně dlouhou dobu, až do roku 1848, kdy Karel Havlíček Borovský navrhuje nové – dnešní označení.

Na vycházce se účastníci dozvědí, kde vznikaly první domy a proč ve spodní části je náměstí užší. Nahlédnou do několika dvorů s pohledem na pavlače, ukáží si místo protiatomového krytu a zastaví se u domů, které svou významností vybočují z obchodních paláců, bankovní institucí, kaváren a restaurací. Budou stát na místech někdejších kašen a soch nebo prvního semaforu v Praze, dozvědí se, třeba i co je to „Trafouš“. Závěrem si ukážou kde byla městská brána s příkopem a povíme si o nové budoucnost tohoto prostoru. Život zde probíhal a probíhá i dnes téměř nepřetržitě 24 hodin denně.

Důležité informace:

  • Sraz u fontány před Národním muzeem
  • Délka přibližně 1,5 hodiny (1 až 1,5 km)
  • Ukončení vycházky u zastávky metra Můstek
  • Průvodce: Miroslav Křižan
  • Vycházka se koná za každého počasí.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články