Velký strahovský stadion – pocta Sokolům

30. 6. 2024 14:30, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Stadion Strahov
Zátopkova 2, Praha
zobrazit na mapě

Díky Open House Praha je možné se vrátit zpět v čase do míst, kde se psaly sokolské dějiny a zavítat do útrob jednoho z největších stadionů světa. Stadion vznikl díky iniciativě České obce sokolské, za jeho konceptem stál stavební inženýr a člena Sokola Ludvík Čížek. Příběh stadionu se začal psát v roce 1926, kdy se na Strahově konal VIII. Všesokolský slet. Tehdy se ještě jednalo o stavbu s provizorními dřevěnými tribunami. Areál Velkého strahovského stadionu doznal v průběhu desetiletí různých úprav a dostaveb, na kterých se podílela celá řada architektů.

U příležitosti XVII. Všesokolského sletu připravila organizace Open House Praha mimořádnou prohlídku Velkého strahovského stadionu.

Stejně tak jako během už známých vycházek po stadionu (s názvem Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu) představí účastníkům akce celý komplex. Komentovaná prohlídka je zavede do prezidentského salonku, na tribuny a vystoupají i do míst, kde kdysi stávala Brána borců a později odtud z tzv. skleníku komentovali novináři program na cvičišti. Na vrcholcích tribun se nechají účastníci okouzlit nezapomenutelným panoramatem. Dozví se zajímavosti o tomto kolosu, který hostil nejen všesokolské slety a spartakiády, ale také vojenské přehlídky, papeže či Rolling Stones. Procházku rozšíří a obohatí doplňujícím výkladem o začátcích Sokola a jeho roli pro československý stát. A v neposlední řadě si podrobněji připomeneou slety, které se zde uskutečnily. Navštíví nová místa, která nejsou zařazena do pravidelné trasy.

Průvodem na stadionu bude Michal Šedivý. Organizátorem je nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Zisk z této akce jde na podporu její činnosti.

Praktické informace:

  • Místo setkání je před vrátnicí Velkého strahovského stadionu, která se nachází u spojovacího mostu se stadionem Evžena Rošického. Vjezd autem na parkoviště před vrátnicí (a pod mostem) je možný, parkování není zpoplatněno. Po příjezdu k místu autobusem je nutné počítat s tím, že část stadionu je nutné obejít (na vstupní straně stadionu autobusová zastávka neexistuje). Na webu pořadatele je k dispozici orientační plánek místa setkání.
  • Předpokládaná délka akce je přibližně dvě hodiny.
  • Ve vybraných prostorách je třeba se chovat s ohledem na stav objektu obezřetně a následovat pokynů průvodce. Vstup na stadion je na vlastní nebezpečí. Doporučena je vhodná, nejlépe turistická obuv, kvůli nepravidelnému povrchu (podpatky jsou zcela nevhodné).
  • Platí přísný zákaz vstupu se zvířaty.
  • Kapacita skupiny je omezená, vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
  • V případě nízkého zájmu si pořadatel vyhrazuje právo zrušit procházku a to nejpozději do 48 hodin před začátkem akce. Kupující budou kontaktováni a informace bude zároveň zveřejněna na webových stránkách pořadatele.
  • Na vybraných akcích organizátor pořizuje fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

U příležitosti XVII. všesokolského sletu je možné využít mimořádnou slevu 10 % na komentovanou prohlídku stadionu s neziskovou organizací Open House Praha. Při vlastním nákupu vstupenky stačí zadat kód dostupný ve sletové aplikaci. Akční cena platí pro prohlídky konané pouze v době letošního sletu od 30. 6. do 5. 7. 2024. Možnosti výběru jednotlivých akcí jsou uvedeny dále. 

Organizátor připravil na stadionu kromě těchto speciálních prohlídek také oblíbené standardní akce s názvem Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu (termíny zde) a speciální prohlídky pro děti ve věku 6 až 12 let (podrobnosti zde). V nabídce jsou teď výjimečně také prohlídky prioritně pro osoby s omezenou pohyblivostí (podrobnosti zde). Tato speciální prohlídka je dostupná jen česky. Ovšem standardní vycházky po stadionu je možné absolvovat také s anglickým výkladem zde. Mimo období sletu je pak možné navštívit stadion i s komentářem v němčině zde, v ruštině zde a ukrajinštině zde.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články